Na Pardubicku vrcholí epidemie příušnic

Pardubice - Povinné očkování zřejmě před nemocí nechrání tak dlouho, jak se předpokládalo v devadesátých letech. Nejvíce nemocných je v Pardubicích a v Chrudimi. Jsou to především středoškoláci, pro které je nemoc vzhledem k věku nebezpečná. Krajská hygienická stanice uvažuje o změně vakcíny.

V roce 2010 hospitalizovali lékaři v pardubické nemocnici pouze dva pacienty s příušnicemi, vloni 70 lidí a za první měsíc letošního roku už 20 pacientů. Krajská hygienická stanice eviduje v Pardubicích a v Chrudimi čtyřicet nových případů týdně. Na lůžkovém oddělení leží i studentka, u které krátce po onemocnění příušnicemi propukl zánět mozkových blan.

„V těch předchozích letech jsme zaznamenávali ojediněle jednotkové případy onemocnění a teď  to jsou vlastně desítky případů,“ uvedla epidemioložka Olga Hégrová.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Zatím není zcela jasné, proč očkování selhává. Epidemiologové tvrdí, že nový kmen příušnic se od toho původního může lišit, nebo že vakcína nemá dostatečnou účinnost. Příušnicemi onemocněli i lidé, kteří byli očkováni v polovině devadesátých let. Hygienici zvažují, že začnou populaci očkovat jinou látkou. Lidé by v případě podezření na příušnice měli co nejdříve kontaktovat praktického lékaře. 

Příušnice (parotitis epidemica, parotitida) jsou akutní infekční onemocnění, kterým může onemocnět prakticky každý člověk. Nejčastěji se však objevuje v dětském věku (zpravidla od 2 let věku). Nemoc se šíří podobně jako běžná chřipka, její inkubační doba činí 12 až 21 dnů. Nemoc napadá příušní slinné žlázy, které se nacházejí mezi dolní čelistí a ušním lalůčkem v příuší (odtud pak pochází český název této nemoci), zde se také nemoc projevuje otoky a bolestivostí.

zdroj: wikipedia.org