Pražské centrum zaplavil rej masek

Praha – Prahu dnes zaplavili maškary, klauni a akrobaté, začal karneval. Pestrobarevný průvod odpoledne protančil historickým centrem a na Staroměstském náměstí převzaly masky symbolickou vládu nad městem. Návštěvníky karnevalu čekají až do 21. února masopustní reje, barokní plesy, hostiny a koncerty. Podrobnosti o festivalovém programu najdou zájemci na webu www.carnevale.cz.

V ryčné masopustní družině nechyběl kočár s krasavicí ve škrabošce zdobené peřím, bubeníci nebo kejklíři. Čerti zase promrzlým přihlížejícím začerňovali tváře. V závěru průvodu se na tyčích vznášel několikametrový papírový drak. Na náměstí se pak návštěvníci mohli zapojit do Olympských her, kterými se lidé bavili už v době Lucemburků. Jednou ze soutěží byl třeba běh s prasečí hlavou.

Centrum oslav Carnevale Praha je v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici, kde se budou denně konat koncerty barokní hudby spojené s tancem a přehlídkou dobových kostýmů. Představení s ukázkami barokní kultury jsou připravena i pro školy. Zároveň zde budou vystaveny nákladné kostýmy z oscarového velkofilmu Amadeus. Ti, kteří by rádi oblékli paruky nebo krinolíny, se pak mohou vydat na barokní ples masek, kvůli němuž bude zřízena i půjčovna dobových kostýmů. Vybrané restaurace také budou v době karnevalu nabízet speciální menu. 

„Vždycky jsme si přáli stát se platformou pro všechny, kdož ctí starobylou tradici karnevalu, a poskytnout prostor pro prezentaci masopustních aktivit v centru města i společenského dění,“ nechala se slyšet organizátorka akce Zlatuše J. Müller. Festival proto navštíví i masopustní masky z Hlinska, které byly loni zapsány na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Do centra se přišly předvést i maškary z ostatních částí Prahy, třeba ze střížkovského nebo malostranského masopustu.

Karneval masek
Karneval masek

Nad karnevalem převzalo záštitu hlavní město, měla by se tak obnovit masopustní tradice. Organizátoři si od akce slibují, že přitáhne návštěvníky i ve slabší turistické sezoně. Podobné karnevaly se konají i v padesátce světových měst.