Místo ABL dostane pražské památky do správy muzeum

Praha - Kulturní výbor pražského zastupitelstva souhlasil s tím, aby správu památek, o které se v současnosti stará společnost ABL, převzalo Muzeum hlavního města Prahy. Záměr kritizují opoziční zastupitelé. Památky nyní spadají pod správu Pražské informační služby (PIS), ta je pronajímá firmě ABL, kterou vlastní bratr neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

Důvodem je podle materiálu, který dostali členové výboru, to, že PIS by se měla více zaměřovat na cestovní ruch, marketing, podporu kongresového turismu a propagaci Prahy jako turistické destinace. „Pro naplnění a posílení žádoucích a realizaci nových úloh PIS je třeba oprostit PIS od sekundární úlohy správce historických památek,“ uvádí se v materiálu.

Výhodou by podle dokumentu bylo také to, že by muzeum mohlo v památkách pořádat výstavy, doprovodné programy a prezentovat předměty ze svých depozitářů.

Město si od plánu slibuje i efektivnější správu památek. Díky výnosu z provozování památek by se mohl snížit příspěvek, který město dává každý rok muzeu. Propad v hospodaření PIS by byl vyrovnán z dotací, kterými město nyní podporuje soukromé subjekty v oblasti cestovního ruchu.

PIS, která je městskou příspěvkovou organizací, svěřila před více než dvěma lety firmě ABL správu sedmi památek, mezi kterými jsou například Prašná brána, Petřínská rozhledna nebo Staroměstská radnice. Firma za to městu platí přes 55 milionů korun ročně bez DPH.

Radní hlavního města Václav Novotný (TOP 09) s pronájmem památek společnosti ABL nesouhlasil, podle něj bylo výběrové řízení na správce netransparentní. Ředitelku PIS Lucii Ramnebornovou přiměl k tomu, aby smlouvu na konci ledna vypověděla. Firmě nyní běží roční výpovědní lhůta.