Týdenní hříbě koně Převalského zemřelo

Praha – V pražské zoologické zahradě v noci na dnešek zemřelo mládě koně Převalského, které se narodilo před týdnem. Příčina úmrtí hříběte není zcela zřejmá. Podle ředitele zoo Miroslava Bobka ho mohly ukopat klisny. Ředitel v textové zprávě uvedl, že hříbě pravděpodobně podlehlo vnitřním zraněním. Více informací poskytne zahrada po pitvě.

Hříbě přišlo na svět zcela zdravé. Matka, klisna Jessica, se o něj podle ošetřovatelů dobře starala. Mládě na zdraví neohrozily ani silné mrazy.

Pražská zoo se v chovu koní Převalského, kterého má i ve svém znaku, velmi angažuje. Loni v červnu dopravila čtyři koně Převalského do Mongolska. Další čtveřici koní plánuje zoo vypravit do Mongolska letos, mělo by jít o zvířata z různých zemí. Aby bylo možné do volné přírody vypustit víc těchto vzácných koní, rozhodlo se vedení zahrady obnovit chov koní Převalského v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na Benešovsku.

Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. Přežil jen v lidské péči, Zoo Praha na tom má velký podíl, od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Zvířata dovážená z Prahy oživí nejmenší ze tří populací koně v Mongolsku. Stádo žijící v rezervaci Chomyn Tal čítá jen 24 jedinců. Pět se narodilo tam, zbytek dopravili do Mongolska Francouzi před šesti lety.