Praha 2 má novou starostku, opozice nesouhlasí

Praha - Městskou část Prahu 2 povede staronová starostka Jana Černochová z ODS. Nahradí tak Jiřího Palusku. Ten před dvěma týdny na funkci rezignoval po tom, co ho policie obvinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku, které se týkalo rekonstrukce půd. Městské části měl způsobit škodu tři milionu korun, tím že nechal mimo pravidla opravit byt pro svého syna.

Opoziční zastupitelé Prahy 2 se zvolením poslankyně Jany Černochové do funkce starostky nesouhlasí, projekt pronájmu a oprav půdních prostor v obecních domech, o který se teď zajímá policie, totiž v minulém volebním období připravovala i ona. 

Osmatřicetiletá Černochová neměla protikandidáta. Do funkce ji navrhla oblastní rada ODS, na její kandidatuře se shodly i koaliční strany ODS, ČSSD a SZ. „Chtěla bych zlepšit komunikaci, provést Prahu 2 prodejem bytových domů a dostat úřad a agendu, kterou poskytuje, opět na přední stránky novin v tom pozitivním slova smyslu,“ uvedla. Do starostenského křesla se Černochová vrátila po téměř dvou letech.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Opoziční zastupitelé pro její zvolení ruku nezvedli. Připomněli přitom třeba roky trvající privatizace bytů. „Klíčovým momentem pro naši podporu v budoucnu bude, jaké konkrétní kroky paní starostka učiní při pokračování prodeje obecních bytů,“ uvedl předseda opozičních Občanů za spokojené bydlení (OSB) Martin Jírovec.  

Paluska se trestného činu údajně dopustil tím, že porušil povinnosti při správě cizího majetku. Svou vinu popírá. „Moji právníci podali stížnost proti postupu policie, kterou posoudí státní zastupitelství,“ řekl dnes novinářům. Paluska na zastupitelstvo dorazil se zpožděním. Novinářům řekl, že byl poprvé na policii u výslechu. Obvinění se týká výstavby půdních bytů v domě v Dittrichově ulici. Podle policie způsobil škodu tři miliony korun. Hrozí mu až deset let vězení. Bývalého starostu v radě městské části nahradí dnes zvolená Eliška Zemanová.

Podle Organizace Trancparency International, která loni v dubnu na Palusku podala trestní oznámení, může být osob z vedení radnice zapletených do pronájmu a následné přestavby půdních prostor víc. Nejsou pro to ale důkazy.

Černochová byla starostkou druhé městské části od roku 2006 do podzimu 2010, předtím vykonávala funkci zástupkyně starosty. Ve sněmovních volbách v červnu roku 2010 získala výraznou podporu voličů. Černochová bude vedle starostky nadále i poslankyní. Jiří Paluska nevyloučil návrat do starostenského křesla, pokud by byl v procesu očištěn.