Děti v centru Prahy uspořádaly happening proti billboardům

Praha – Zhruba stovka dětí a dospělých se dnes sešla na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze na happeningu proti billboardům. Akci s názvem Reklamy ve světě dětí vymysleli žáci waldorfské školy Jinonice. Billboardy jsou podle nich zbytečné, nebezpečné a ničí krajinu. Dětem vadí také velké množství venkovní reklamy a její agresivita.

Několik dětí před shromážděným davem proneslo vlastní proslovy, v nichž vyjádřily nespokojenost. „Na části Radlické ulice v okolí školy jsme napočítali 55 billboardů během tří kilometrů,“ popsala situaci jedna z jedenáctiletých iniciátorek happeningu.

Na náměstí před kostelem se ve slunečném odpoledni mohly děti zúčastnit různých her, křídami malovaly na chodník, připraveno bylo i malé divadélko. Ze spojených a vlastnoručně pomalovaných prostěradel navíc žáci ze základních škol vytvořili „poslední“ pražský billboard, který by měl viset z Nuselského mostu. Chtějí tak poukázat na to, že by i politici měli konečně dát billboardům „červenou“.

  • Happening proti billboardům
    Happening proti billboardům zdroj: ČT24
  • Protest proti billboardům
    Protest proti billboardům zdroj: ČT24

Senát před měsícem doporučil do pěti let razantně omezit reklamní billboardy, ovšem jen podél dálnic a silnic první třídy. Horní komora tak upravila sněmovní verzi novely zákona o pozemních komunikacích, podle níž se mělo omezení vztahovat na reklamní poutače u všech silnic. Poslance teď čeká další rozhodování o billboardech. „Rádi bychom tímto poklidným happeningem vyzvali poslance, aby billboardy netolerovali,“ vzkázal otec jedné z žaček ze Základní waldorfské školy v Jinonicích Libor Kozák.

Video Vstup Ley Surovcové
video

Vstup Ley Surovcové