Nejen lavičky za 60 tisíc rozčilují občanská sdružení

Pardubice - Občanská sdružení Zelená pro Pardubice a Chráníme stromy se dnes znovu opřela do nákladné revitalizace Tyršových sadů v Pardubicích. Jako ukázku předraženosti uvádějí 42 nových laviček z exotického dřeva, jejichž cena má přesáhnout 2,4 milionu korun, a to navíc bez DPH. Celková suma za obnovu sadů se má podle projektu architekta Tomáše Jiránka vyšplhat na 83 milionů korun, většinu pokryjí evropské dotace. Vedení města s kritikou nesouhlasí. Oprava Tyršových sadů vzbuzuje emoce dlouhodobě, a to zejména kvůli kácení několika stovek stromů a keřů. Na protest vznikl kalendář aktů, konala se demonstrace a vzniklo několik peticí s tisíci podpisy.

Obě sdružení se shodují v tom, že projekt je zbytečně nákladný. „Jako příklad můžeme uvést lavičky, kde jedna stojí téměř 60 tisíc korun, nebo schodiště za 8,7 milionu korun nebo třeba závlahový systém,“ uvedl Miroslav Seiner z občanského sdružení Chráníme stromy. Město podle něj plýtvá penězi z daní a z veřejných zdrojů. Sdružení jsou proto připravena podat stížnost na zacházení s evropskými prostředky.

Že by obnova parku přišla příliš draho, ale vedení města odmítá. „Město právě kvůli tomu, aby předešlo tomu problému, aby mělo něco předraženého, celý projekt soutěžilo. A to, co máme, to je ta nejlepší cena na trhu,“ uvedl náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci), který má celý projekt na starosti.

Projekt revitalizace Tyršových sadů
Projekt revitalizace Tyršových sadů

Právě lavičky přitahují pozornost občanských sdružení, vyrábějí se nesériově z exotického dřeva garapa a nerezové oceli za 57 350 Kč bez DPH za kus. Podle Seinera například běžné lavičky v parčíku před krajským úřadem stály 8 tisíc korun za kus a svému účelu naprosto dostačují. Sdružením vadí i ceny za běžné odpadkové koše, jeden má vyjít na 5 845 korun.

Video Reportáž a vstup Erika Knajfla
video

Reportáž a vstup Erika Knajfla