Zakázka na lázně je zmanipulovaná, tvrdí liberecká opozice

Liberec – Opoziční Změna pro Liberec prý disponuje novými důkazy, že zakázka na rekonstrukci městských lázní v Liberci je zmanipulovaná. Sdružení se proto hodlá v nejbližší době obrátit na antimonopolní úřad, Regionální radu soudržnosti Severovýchod i protikorupční policii. Obvinění se dotýká pardubické firmy Chládek a Tintěra a liberecké společnosti Syner. Ti tvrdí, že veškerá obvinění se vztahují na spolupráci, která neporušila daná pravidla.

„Od začátku jsme měli podezření, že firma Chládek a Tintěra se Synerem spolupracovala nedovoleně a že celá zakázka byla připravena pro Syner,“ uvedl zastupitel Jaromír Baxa. Opoziční politici prý mají fotografie, které zachycují pracovníky a techniku Syneru na stavbě. „Syner tam skutečně staví a zřejmě odvádí podstatný kus práce. Máme to zdokumentované od února do května,“ dodal Baxa. Upozornil, že Syner přitom není na oficiálním seznamu subdodavatelů této stavby.

To potvrdila i mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská. Loni v červnu firma Chládek a Tintěra předložila magistrátu čestné prohlášení, v němž uvádí, že počítá s využitím tři subdodavatelů. Syner mezi nimi nebyl. „O žádném novějším dokumentu ohledně subdodavatelů nevím,“ uvedla Stránská.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

„Určitě jsme nic netajili, měli jsme si nechat schvalovat dodavatele s větším objemem než 20 procent,“ prohlásil generální ředitel firmy Chládek a Tintěra Petr Pejcha. V jakém objemu Syner pracuje pro hlavního realizátora, vyplývá z vyjádření mluvčího Syneru Ondřeje Paclta pro ČT, podle kterého společnost skutečně patří k subdodavatelům stavby a „z ceny cca 400 milionů za lázně dodává zakázku ve výši 12 milionů korun“.

Rekonstrukce městských lázní začala loni na podzim a patří k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů ve městě. Stavbu platí magistrát, kterému lázně patří. Po dokončení ale budovu převezme kraj a přestěhuje do ní oblastní galerii. Stavbu zajišťuje pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 380 milionů korun. Dalších 34 milionů korun bude stát vybavení interiéru, to zaplatí Liberecký kraj.

Kontroverzní zakázky na rekonstrukci lázní a také na dostavbu městského bazénu byly loni na jaře jednou z příčin pádu vedení bývalého primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec). Upozorňoval na to, že výběrové řízení i smlouvy jsou pro město nevýhodné a že se prodraží. Městský bazén staví liberecká firma Syner.