Kdysi zdevastovaný dubský zámek je opět chloubou jižních Čech

Dub (Prachaticko) – Po čtrnácti letech prací dostala důstojnou podobu první část tzv. malé Hluboké – zámku v Dubu u Prachatic. V roce 1998 ho koupili manželé Battagliovi a kdysi výstavnou budovu poničenou v době, kdy sloužila jako internát, postupně začali opravovat. Ačkoli získali i státní nebo evropské příspěvky, většina prostředků jde z kapes majitelů.

Renesanční zámek v Dubu byl v roce 1948 znárodněn, stát se k němu ale zachoval macešsky. Proměnil stavbu v internát, původní vznešené prostory nechal vykachlíkovat a dále se o zámek nestaral. Půl století proto chátral, rodina Bromovských, která ho po revoluci zrestituovala, neměla na nákladnou rekonstrukci. Oprava proto začala až s novými majiteli. Když Battagliovi do své nové rezidence poprvé vstoupili, čekaly je kromě vykachlíkovaných místností také shnilé podlahy nebo zničené dveře.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Do rekonstrukce se pustili často i vlastníma rukama. „Většinu maleb na zámku si dělám sama,“ zdůraznila zámecká paní Jana-Marie di Battaglia jednu z renovovaných místností. Snaží se vrátit zámek do podoby, jakou získal po novogotické přestavbě v 19. století. Kromě vlastních zdrojů spoléhají na dotace od státu i Evropské unie. „Opalují se dveře, dělají se nové omítky, dávají se nová okna,“ shrnul majitel zámku Jaroslav di Battaglia. Občas ale restaurátoři tápají. V zámku se totiž nedochoval téměř žádný nábytek, zařizují ho proto na základě vzpomínek pamětníků nebo obrazů a fotografií. „Radíme během restaurátorských prací,“ poznamenal ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Petr Pavelec.

Zámek má dnes opravenou fasádu, novou střechu a obnoven je také park. Z 27 místností ještě není zcela dokončena žádná. Přesto majitelé upozorňují, že už dnes stojí zámek za prohlídku. „Když přijdou turisté a řeknou 'my bychom přišli, až to bude hotové', já říkám: 'Tak to přijdou vaše vnoučata či pravnoučata,'“ shrnula Jana-Marie di Battaglia.

Dubský zámek je otevřen celoročně. Jeho majitelé pořádají koncerty, besídky, soutěže, výstavy i svatby.

/*json*/{"map":{"lat":49.10793446293,"lng":14.011564850807,"zoom":9,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.10792041596,"lng":14.01136636734,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/