Opravy Tyršových sadů začnou během dvou týdnů

Pardubice - Tyršovy sady v centru Pardubic by se měly začít opravovat během dvou týdnů. Revitalizace za 83 milionů korun začne výkopovými a bouracími pracemi. Na tiskové konferenci o tom informoval náměstek primátorky František Brendl (Pardubáci), který má projekt na starosti.

„Nyní podáme žádost o přijetí projektu pro spolufinancování penězi z Evropské unie a současně mohou v Tyršových sadech začít práce, mělo by to být během příštích dvou týdnů,“ uvedl Brendl, který projekt obhajoval před zastupiteli. Součástí předkládaných materiálů bylo i stanovisko Úřadu Regionální rady Severovýchod potvrzující vysokou pravděpodobnost získání dotace z Evropské unie.

Park v centru města se má výrazně změnit, přibýt má například promenáda a restaurace. Opravy mají z Tyršových sadů vytvořit relaxační místo, přibude osvětlení a nový parkový nábytek. Trávníky mají sloužit sportovcům i lidem, kteří si chtějí posedět v trávě nebo si udělat piknik.

Změnami projdou i vstupy do parku. Nově bude vybudován přístup do Tyršových sadů z Labské ulice. Rekonstrukce se dočká také schodiště, po němž se vstupuje do parku ze Sukovy třídy. Úpravy čeká i vstup z náměstí Republiky. Na všech těchto místech mají být podle projektu bezbariérové přístupy do parku.

Proti lavičkám za sedmdesát tisíc se podepsalo před sedm tisíc lidí

Projekt má řadu odpůrců, například v polovině května protestovaly dvě stovky lidí před pardubickou radnicí kvůli vysoké ceně projektu. Symbolem protestů se staly lavičky; jedna má vyjít téměř na 69 000 korun. Už předtím lidé protestovali proti kácení stromů, při úterním zasedání zastupitelstva odpůrci předali vedení města petici proti revitalizaci s 7 753 podpisy.

Město chce na stavbu použít evropské dotace, které jsou časově omezené. Aby radnice splnila podmínky přidělení peněz, musí tři čtvrtiny z dotace vyčerpat do poloviny roku 2013, to znamená, že stavba musí začít co nejdřív. Oprava Tyršových sadů vzbuzuje emoce delší dobu. Na protest proti kácení vznikl také kalendář aktů.