ÚOHS udělil Praze statisícové pokuty za Opencard

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil pokuty kvůli kauze Opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600 tisíc korun, dopravní podnik pak dostal sankci 500 tisíc korun. Rozhodnutí je nepravomocné. Hlavní město i podnik se proti němu odvolaly.

Hlavní město v úterý rozhodlo, že zruší stomilionový tendr na dodávku karet, který byl vyhlášen loni v říjnu. Radní tak rozhodli kvůli malému počtu uchazečů. Město teď vypíše nové výběrové řízení. Celý projekt Opencard již vyšel na téměř miliardu korun, policie už kvůli nevýhodným smlouvám obvinila několik magistrátních úředníků.

Karty v minulosti pro Prahu zajišťovala firma Haguess, pro ni je ale vyráběly jiné firmy. Město nyní chce uzavřít smlouvu přímo s výrobcem karet. Praha chtěla vybrat tři vítěze, kteří by plastové karty s čipem dodávali po čtyři roky. Město s nimi mělo uzavřít rámcovou smlouvu. Do tendru na dodávku karet opencard se podle dřívějších informací přihlásilo pět firem, mezi kterými byly například Česká pošta, Wincor Nixdorf nebo dosavadní dodavatel Monet+. Tři z nich ale byly vyloučeny.

Praha má podle materiálu, který rada projednala, v zásobě ještě asi 21 700 karet, které by měly stačit zhruba na dva měsíce. Musí proto vypsat nové výběrové řízení. „S ohledem na současný stav zásob karet opencard a vzhledem k výsledku soutěže se Praha dostává do svízelné situace, kdy hrozí narušení kontinuity dodávek a provozu,“ uvedla radní Eva Vorlíčková (TOP 09).