Svátky jsou bez metra, komplikace zatím nejsou

Praha – Čtyřdenní výluka začala na lince A pražského metra. Podzemní dráha nepojede po celý prodloužený víkend v úseku Můstek–Dejvická, mezi Můstkem a stanicí Náměstí Míru je provoz metra omezen a veden jednokolejně. Cestující se tak musí přepravovat po povrchu. Komplikovanější je i cestování na letiště, k autobusové lince 119 se cestující metrem nedostanou. Podle pražského dopravního podniku v souvislosti s výlukou dnes v metropoli nebyly zaznamenány žádné dopravní komplikace.

Jako náhrada za metro slouží hlavně tramvaje. Z Hradčanské na Malostranskou a dále centrem kolem Staroměstské k Václavskému náměstí jezdí zvláštní linka X-A a také mimořádně přetrasovaná linka 25. Všechny potřebné informace se cestující dozvědí od informátorů, kteří budou k dispozici ve významných stanicích metra v centru i v těch uzavřených.

Mezi Hradčanskou a Dejvickou lze místo metra využít prodloužené autobusové linky 107, 119 a 147, ovšem linka 119 přesto bude k cestování na letiště hůře použitelná než obvykle. Dopravní podnik proto doporučuje k cestě na letiště využít linku 100, která jezdí od metra B ze Zličína.

Trasa linky X-A:

Divoká Šárka–Dejvická–Vítězné náměstí–Hradčanská–Malostranská–Staroměstská–Národní třída–Václavské náměstí (přestup z metra A)–Náměstí Republiky–Malostranská–Hradčanská–Vítězné náměstí–Dejvická–Divoká Šárka


Mimořádná trasa linky 25:

Vypich–Hradčanská–Malostranská–Náměstí Republiky–Václavské náměstí (přestup na metro A)–Národní třída–Staroměstská–Malostranská–Hradčanská–Vypich


Výluka metra a náhradní linky. Oranžově trasa náhradních linek X-A a 25.
Zdroj: ČT24

Že je vyloučeno metro, ovšem neznamená, že dopravní podnik přeruší výluky, které se týkají tramvajové dopravy. Nadále je pro tramvaje uzavřena východní část ulice Milady Horákové mezi Hradčanskou a Letenským náměstím, pokračují také výluky u hostivařského nádraží a Flory.

Během výluky proběhne oprava výhybky u stanice Náměstí Míru, současně se bude pracovat na Dejvické na napojení nového úseku do Motola. „Oprava výhybky ve stanici Náměstí Míru je záměrně naplánována na dva dny státního svátku a na víkend tak, aby se to dotklo co nejmenšího počtu cestujících,“ podotkla mluvčí dopravního podniku Tereza Krásenská. Výluka metra v centru je ovšem pouhou rozcvičkou na říjnový prodloužený víkend, kdy bude linka A vyloučena úplně.

„Dopravní podnik dosud nemá žádné informace o tom, že by se dopravní situace někde komplikovala,“ konstatovala Krásenská. Rovněž operační středisko prý nezaznamenalo žádné zpoždění u náhradní tramvajové dopravy, odbavení cestujících na náhradních linkách funguje bez komplikací. Větší množství telefonických dotazů týkajících se uzavření trasy metra dnes zaznamenali pracovníci informačního centra dopravního podniku. 

Video Reportáž Jakuba Kajtmana
video

Reportáž Jakuba Kajtmana

Reportáž Jakuba Kajtmana

5.7.2012 - 12:00

Rozhovor s Terezou Krásenskou