Dámy v sedle jsou malebným zážitkem

Písek – Jihočeské občanské sdružení Dámy v sedle oživilo letitou historii ženské jízdy na koni v bočním sedu. Přidaly se další a už mají dokonce i vlastní mistrovsví republiky. Eleganci této jízdy včetně kostýmů, ale i sportovních výkonů, už druhý den sledují diváci v Písku. Kde jinde než v tamním Zemském hřebčinci, který letos slaví 110 let existence.

Jezdily tak středověké královny i prvorepublikové dámy. S emancipací ale boční sed na koni úplně vymizel. Jednou z těch, které se k němu před pár lety vrátily, je Ivana Nováková z Českých Budějovic: „Je to ojedinělý sport. Výjimečný tím, jak se sedí v sedle, i tím, jak se pobízí kůň. Velice ženský sport. To jsou asi hlavní důvody.“

Dámy v sedle závodí hned v několika disciplínách. Je to sportovní a zároveň neobyčejně malebný zážitek. Boční sed na koni vyžaduje cvik a speciální výstroj. „Je v tom zásadní rozdíl. Má to mnohem delší kostru, která musí být mnohem déle zapuštěná do koně, a přesto ještě se musí doplnit balančním řemenem,“ vysvětlil sedlář Daniel Ramík.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Sedla doplňuje řada speciálních detailů. Třeba nástupní třmen, který je starší než sto let. Třmeny jsou i bezpečnostní a dámy používají také delší bičík. „Pocit v dámském sedle je sice hezký, ale já bych se bál, že spadnu. Ty dívky obdivuji. A zvlášť, když na tom skáčou. Jsou opravdu dobré,“ komentuje Karel Mošovský, jeden z návštěvníků závodů.

Jízda v bočním sedle se vrací zpět i v zahraničí. Mistrovství Evropy sice dámy ještě nemají, ale na jejich závody už cizinky přijíždějí. Takže co není, může být.