Pardubický zámek ukrývá unikátní zbraně otce českého safari

Pardubice - Za tajemstvím českých depozitářů se dnes vydáme do Pardubic a potěšíme hlavně znalce a milovníky loveckých zbraní. Dva unikáty má ve své sbírce Východočeské muzeum. V roce 1981 je koupilo od světoznámého zoologa a cestovatele Josefa Vágnera, zakladatele safari ve Dvoře Králové. Oba exponáty jsou symbolem preciznosti a luxusu.

Josef Vágner za svého života podnikl devět výprav do Afriky a dovezl na dva tisíce zvířat. Zbraně, které později prodal do muzea, ho na cestách provázely. Jednu z nich vystavuje ve své expozici Východočeské muzeum. Na zakázku vyrobená opakovací kulovnice finské značky Sako má unikátní řezbu v kovu kombinovanou se zlacením. Na pažbě se vyjímají dva bojující buvoli. „V sedmdesátých letech v Československu dovézt takovouhle zbraň muselo stát velké množství peněz a nervů, protože režim neměl zájem na tom, aby se sem dovážely takovéhle výrobky,“ říká historik Jan Tetřev. 

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Další Vágnerova zbraň je na rozdíl od vystavené kulovnice ukrytá v depozitáři v tmavých útrobách pardubického zámku. „Je to luxusně zdobená broková kozlice, čili zbraň se dvěma brokovými hlavněmi, které leží nad sebou,“ popisuje Tetřev. Podle něj z ní Vágner nestřílel příliš často, protože to nebyl zabíječ zvěře, ale naopak měl zvířata rád. Ani jedna ze zbraní není funkční. Jejich znehodnocení bylo v roce 1981 podmínkou přijetí do muzea.

Vágnerovu německou kozlici nikdo z návštěvníků nejméně rok neuvidí, nicméně stálá expozice zbraní na pardubickém zámku je během prázdnin otevřená každý den.