Na počest Vlasty Buriana se koná jízda veteránů

Praha/Liberec – Desítky milovníků historických aut dopoledne vyrazily z Prahy na 140 kilometrů dlouhou trasu do Liberce. Ten je rodištěm herce a komika Vlasty Buriana a účastníci si tak připomněli 50. výročí jeho úmrtí. Zároveň ukázali legendární značky vozů i z předválečných dob. Do cíle na sever Čech dorazí v podvečer.

27 nablýskaných vozů se v sobotu dopoledne vydalo po stopách krále komiků z Prahy do jeho rodného Liberce. Historicky první sportovní jízdu uspořádala Společnost přátel Vlasty Buriana. Její předseda Pavel Holík říká, že mezi nejoblíbenější záliby herce patřil právě automobilismus.

Jízda veteránů
Jízda veteránů

Zastoupení měly vozy z první republiky, poválečného období, ale i z 50. let. Na start byly připuštěny jen vozy vyrobené do roku 1962, tedy ty, které mohl Vlasta Burian během svého života vidět nebo i sám řídit. Třeba Morris 8 z roku 1936 nebo poslední nákladní škodovka z výroby Mladé Boleslavi z roku 1945, kterou pro Čechy objednávalo ještě německé ministerstvo.

Organizátoři doufají, že se z letošní první spanilé jízdy stane tradice. A protože má korespondovat s životní poutí Vlasty Buriana, vyrazí druhý ročník opět z Prahy do Liberce.

Video Reportáž Petry Tuháčkové
video

Reportáž Petry Tuháčkové