Návštěvníky Krumlova čeká Amorův luk a císařské kabáty

Český Krumlov – Do depozitáře českokrumlovského barokního divadla se návštěvníci běžně nedostanou. Tamní správci za záchranu scény a za obnovu divadelních sbírek dostali památkářského Oscara. Unikátní depozitář jeho správci letos zpřístupní na jediný víkend. Dveře otevřou návštěvníkům během podzimu.

Depozitář je ukrytý na půdě barokního divadla. Ve skříních i vitrínách památkáři skladují původní divadelní kostýmy. Některé kabáty pocházejí z císařského dvora. „Byly zdobené stříbrnými výšivkami, speciálními materiály, které se vyráběly jenom ve Francii v Lyonu,“ vysvětluje Kateřina Cichrová z Národního památkového ústavu.

Restaurátoři je průběžně opravují, aby se nerozpadli. Vedle kostýmů mají ve skříních i unikátní rekvizity. Například zlatý Amorův luk. Na světě se dochovaly jenom dva. Pod plátky zlata je papír, aby s ním mohli divadelníci i tančit.

Na scéně i v depozitáři je 13 souborů dekorací, více než 600 kostýmů, přes 150 rekvizit a 50 efektových strojů. „Je to jedno z nejvýznamnějších barokních zámeckých divadel nejenom v Evropě, ale vůbec na světě. V podstatě jsou dochovány čtyři barokní divadelní scény a z nich nejlépe zachováno, nejkrásnější a jedno z nejstarších je barokní divadlo v Českém Krumlově,“ říká kastelán českokrumlovského zámku Pavel Slavko.

Depozitář barokního divadla
Depozitář barokního divadla

Zázemí ožívá jen výjimečně. Naposledy se tady sešli divadelníci před rokem, kdy uvedli ve světové premiéře rokokovou operu. Její partitura ležela desetiletí v archivech, kde ji místní objevili. Pro projekt vznikl také Schwarzenberský orchestr, do kterého jeho dirigent pozval nejlepší hudební specialisty na historické nástroje.  

Původní budova pochází z roku 1682. Do současné podoby ji přestavěl Josef Adam Schwarzenberg v druhé polovině 18. století. Její poslední rekonstrukce začala v 60. letech a trvala téměř 30 let.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky