Lidé z Dražiček bojují proti rozšíření těžby v lomu. Prý jim bere vodu

Dražičky (Táborsko) – Rozšíření těžby v lomu ve Slapech u Tábora přešlo v boj o vodu. Místní lidé se obávají toho, že přijdou o podzemní prameny. Investovali stovky tisíc do vlastních studní, vrtů a čistíren, ani tím ale nekončí; zakládají občanské sdružení, aby se pokusili rozšíření těžby zabránit.

V Dražičkách žije trvale 130 lidí a na malou ves poměrně hodně dětí. Navíc se tu staví nové domy a plánují i další výstavbu. Strach o vodu mají i v sousední Hnojné Lhotce. Firma, která lom vlastní, obce ujišťuje, že průzkum neprokázal přímý vliv těžby na hladinu spodní vody. Teoretickou možnost mírného úbytku v severovýchodním cípu Dražiček ale připouští.

„Preventivně připravujeme plán opatření a dostatečnou finanční rezervu tak, aby se ta situace vyřešila např. prohloubením studní nebo zajištěním náhradního zdroje vody,“ tvrdí mluvčí akciové společnosti Českomoravský štěrk Lukáš Volša.

Video Reportáž Kristíny Vrkočové
video

Reportáž Kristíny Vrkočové

Na počátku jednání ale lidé zárukám firmy příliš nevěří a chystají se do rozhodovacího procesu zapojit. Podle Českého báňského úřadu mají možnost přihlásit do správního řízení, o rozšíření těžby totiž bude rozhodovat Obvodní báňský úřad v Plzni. Zájem o materiál z lomu se v posledních letech výrazně zvýšil. Míří na stavbu dálnice, železničního koridoru a využíval by se pravděpodobně i při dostavbě Jaderné elektrárny Temelín.