Pražskou Loretu osvětluje starobylý kandelábr

Praha - Loretánskou ulici osvětluje osmiramenný kandelábr z druhé poloviny 19. století. Odlili ho v Komárovských železárnách a váží osm tun. Zdobí ho draci, rostlinné motivy i ženské postavy, přičemž ta na špici symbolizuje Prahu. Původně se jich vyrobilo na 160, deset z nich zdobilo Václavské náměstí. Město je ale poté přemístilo a v roce 1985 elektrifikovalo.

„Je to docela pozoruhodná věc, protože to jsou první velká svítidla veřejného osvětlení, která byla pro Prahu pořizována,“ podotkla vedoucí úseku restaurování a veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Petra Hoftichová. V Praze se ale dochovaly pouze tři, jeden se čtyřmi plameny a dva s osmi. Ostatní skončily ve sběru.

Ten, který rozsvěcuje Loretánskou ulici, je montáží z několika lamp. „Když se v minulém století uvažovalo o tom, že se budou tato svítidla likvidovat, zůstával ten na Hradčanském náměstí na svém místě a plynárny měly na svém skladě zbytky. Pražští výtvarníci se rozhodli, že dají dohromady ten kandelábr vedle nás,“ dodala Hoftichová.

Kandelábr má teď za sebou šestiměsíční náročnou opravu. Během ní se do něj po sedmadvaceti letech vrátil plyn. A za zvuku ukulele se poprvé manuálně rozsvítil. „Celý kandelábr jsme rozebrali, odstranili jsme staré nátěry, sundali jsme oplechování luceren a do toho vyvinuli nové plynové hořáky,“ řekl restaurátor Ivan Houska.

Před šesti lety si podobnou opravou prošel i kandelábr na Hradčanském náměstí. Stejný osud teď nejspíš čeká i ten poslední dochovaný, čtyřplamenný na Dražického náměstí na Malé Straně.