Centrem Prahy prošel první průvod romské hrdosti

Praha – Na složitou situaci romské menšiny dnes společnost upozornil první pochod romské hrdosti Roma Pride. Romy v průvodu doprovázeli i jejich přátelé z většinové společnosti. Mezi zhruba stovkou účastníků převažovali mladí lidé, nesli transparenty s nápisy „Nenávist není řešení“, „Romská hrdost“ či „Zbourejte prasečák na místě romského koncentráku v Letech“. Pochody hrdosti dnes byly naplánované také ve čtrnácti dalších evropských městech. 

Miroslav Brož, pořadatel akce, sdružení Konexe

„Situace v Česku je velmi vážná. Pokračuje segregace romských dětí ve speciálních školách. V místech bývalého romského koncentračního tábora stále stojí velkovýkrmna vepřů. Sílí takzvaný anticikanismus.“ (zdroj: denik.cz)


Pochod měl upozornit na situaci menšiny, u níž podle organizátorů integrační politika mnohdy selhává, řada Romů končí v ghettech bez vzdělání a práce a ve většinové společnosti sílí protiromské nálady.   

Miroslav Brož z pořádajícího sdružení Konexe řekl, že spolu s průvodem uchystali na dnešek také panelovou diskusi, kde hlavním tématem je vystěhovávání Romů do lichvářských ubytoven, provozování prasečí farmy na místě bývalého romského koncentračního tábora, segregace romských dětí v takzvaných speciálních školách a sílící „anticikanismus“. 

  • Pochod romské hrdosti
    Pochod romské hrdosti zdroj: ČT24
  • Pochod romské hrdosti
    Pochod romské hrdosti zdroj: ČT24

Na pochod hrdosti přijely do hlavního města romské děti žijící v ubytovnách ve Varnsdorfu, kde se loni konaly protiromské demonstrace. Zúčastnila se i skupina Romů z Krupky nad Labem. Na náplavce nedaleko Mánesa romští chlapci rapovali a děvčata rozvlnila černočervené nabírané sukně v živém rytmu romských písní. Taneční a hudební vystoupení secvičily děti v klubech volného času.  

„Romové před převratem svoji hrdost měli, ale ztratili ji. My se snažíme jim hrdost vrátit,“ řekl místopředseda Strany rovných příležitostí Čeněk Růžička. Romové podle něj přežili jen proto, že měli svoji hrdost. „Nepamatuji za 65 let svého života horší život Romů, než je teď,“ dodal. 

Pochod romské hrdosti
Pochod romské hrdosti

Skupina SOS Přednádraží přednesla výzvu pro vedení města Ostravy a vládu, aby řešily problém s bydlením obyvatel v ostravské lokalitě Přednádraží. „Jsme hluboce kauzou znepokojeni, vyzýváme politickou reprezentaci, aby se urychleně zasadila o řešení - buď uvedením domů do obyvatelného stavu, nebo zajištěním přijatelného bydlení podle mezinárodních standardů,“ řekli za potlesku přihlížejících zástupci skupiny. Výzvu mohou občané podepisovat na www.sosprednadrazi.cz. 

Program završila ekumenická bohoslužba v kostele sv. Martina ve zdi, kterou sloužili romští duchovní. Na průvod dohlížela policie, žádné incidenty nemusela řešit. 

V Česku je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Takových míst, kde jsou obvykle dospělí bez práce, děti chodí do takzvaných zvláštních škol, rodiny jsou závislé na dávkách a bydlí v nevhodných podmínkách, bylo před šesti lety podle analýzy asi 300. Od té doby jich podle expertů stovka přibyla.

Video Prahou projde pochod romské hrdosti
video

Prahou projde pochod romské hrdosti