Praha mění přístup k taxikářům, chce vydělat

Praha - Pražští radní dnes schválili změnu systému, jakým jsou spravována městská stanoviště taxi, takzvané Fair place. Nově bude rada nájemce vybírat podle toho, jak vysokou částku za pronájem nabídnou. Doposud firmy platily 1 000 korun ročně za stání pro jeden vůz, což je podle radních málo.

U nově zřizovaných stanovišť chce Praha takzvanou obálkovou metodou vybrat správce s nejvyšší nabídkou. Již fungujících stanovišť se změna dotkne až poté, co vyprší platné smlouvy. „Doposud výběr probíhal losováním, což z mého pohledu nebylo úplně průhledné,“ řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Na území hlavního města je 117 stanovišť pro taxíky, 46 z nich má svého správce a je označeno nápisem Fair place. Na těchto stanovištích mají cestující záruku, že taxi nebude předražené, protože taxikáři musí dodržovat maximální ceny stanovené městskou vyhláškou. Stanoviště se správcem mají kapacitu 150 vozů, většinu z nich podle města dosud spravoval jeden provozovatel. Na místech bez správce je 196 parkovacích míst.

Tři nové stanoviště Praha zřídí v Opletalově ulici v blízkosti Hlavního nádraží. Podle radního stanoviště Fair place v těchto místech chybí a cestující, kteří na nádraží přijedou, si dlouhodobě stěžují na předražené taxikáře. „Opletalova ulice je vstupní branou do města… chceme zajistit klientům fér cenu a kvalitní službu,“ doplnil. Praha navíc připravuje novelu vyhlášky, podle které by řidiči měli v budoucnu povinnost vybavit auto GPS navigací.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry