Jihočeský vodárenský svaz odmítl dotaci, zvýšila by cenu vody

České Budějovice - Jihočeský vodárenský svaz (JVS) odmítl přiznanou evropskou dotaci na stavbu nové vodárenské trasy na sever Písecka. Zdražila by totiž cenu vody na téměř trojnásobek. Tato část Písecka je přitom lokalitou, kde kvalitní pitná voda chybí a limituje rozvoj obcí. Svaz bude hledat s obcemi jiné možnosti financování projektu. Z EU mohl na jeho tři etapy získat 116 milionů z celkových 180 milionů korun.

První etapa připraveného projektu měří osm kilometrů a na vodojem Sedlice by napojila Mirotice. Druhá měří 12,5 kilometru a z Mirotic by vodovod prodloužila do Čimelic a okolí. Další větev by řešila napojení Oseka a Radomyšle ze Strakonicka na centrální jihočeskou soustavu.

„Stanovené podmínky pro nás byly naprosto nepřijatelné. Znamenaly by do roku 2030 postupně zdražit pitnou vodu, kterou provozovatelům obecních a městských vodovodů prodáváme, téměř na trojnásobek,“ vysvětlil ředitel JVS Antonín Princ. Finanční analýza podle něj ukázala, že v momentě přijetí evropské dotace by svaz přestal mít vliv na cenu vody a musel by se podřídit vypočítaným indexům a zavázat k extrémnímu zdražování. To odmítl.

JVS vznikl v roce 1993, sdružuje 255 měst a obcí. Z Vodárenské soustavy jižní Čechy, jejímž je vlastníkem a provozovatelem, odebírá pitnou vodu přes 388 000 obyvatel kraje. 


Velkoobchodní cenu vody JVS mění v podstatě jen pod vlivem inflace. Letos činí 13,82 Kč za metr krychlový. Pro rok 2013 je stanovena na 14,37 Kč/m3. Cena je jednotná pro všechny města a obce, bez ohledu na dopravní vzdálenost. Těm to tak umožňuje dopředu kalkulovat cenový vývoj, plánovat, co si lze dovolit a kolik investovat. „O tuto možnost nechtěl svaz, který je hlavním dodavatelem pitné vody v Jihočeském kraji, přijít. Cenový diktát na konečných 36,26 Kč proto představenstvo JVS zamítlo,“ uvedl ředitel.

Svaz bude podle něj hledat další možnosti financování projektu, lze očekávat i zvýšený tlak dotčených obcí na znovuobnovení osvědčeného národního dotačního programu ministerstva zemědělství.