Emoney Group koupila část Haguessu spojenou s kartou opencard

Praha - Nizozemská skupina Emoney Group koupila část firmy Haguess spojenou s kritizovaným projektem Opencard. Stala se rovněž vlastníkem licencí a autorských práv k projektu. Informoval o tom Martin Opatrný, mluvčí Emoney Group pro ČR a SR. Hodnotu transakce neuvedl. Praha i nadále zůstává správcem projektu. Město doufá, že komunikace s novým vlastníkem bude profesionální.

„Budeme zajišťovat především IT a servisní podporu projektu. Přebíráme i všechny závazky, které Haguess měl vůči magistrátu hlavního města Prahy,“ uvedl Opatrný. Podle Prahy se jedná asi o 50 závazků a pohledávek. Jde mimo jiné o mandátní smlouvu o vydávání a správu opencard, smlouvu o zpracování osobních údajů či licenční smlouvu na software.

Praha tvrdí, že o prodeji nebyla předem informována. „Situace se pro nás nyní změnila pouze v tom, že budeme jednat s jinou společností než dosud. Věřím, že komunikace s novým subjektem bude probíhat profesionálně a bez průtahů,“ uvedla k tomu radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která má projekt Opencard na starosti. Nový vlastník Prahu podle Vorlíčkové ujistil, že nedojde k žádnému omezení nebo změně poskytovaných služeb. Emoney Group se touto akvizicí nestala většinovým vlastníkem Haguessu, firma Haguess bude na trhu i nadále fungovat. Mezi její další produkty patří podle internetových stránek firmy například bankovní systémy. 

Kartu opencard vlastní 1,1 milionu lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele. Kritizovaný projekt stal asi 1,25 miliardy korun.