Liberecké odměny: Obviněna je celá bývalá krajská rada

Liberec - Všech devět bývalých radních Libereckého kraje se bude zodpovídat kvůli neoprávněnému vyplácení odměn v krajských firmách. Protikorupční policie je obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Spolu s nimi byli obviněni také dva manažeři krajské akciové společnosti Silnice LK. Celková škoda byla vyčíslena na 850 000 korun.

Už loni v červnu zahájila policie kvůli podobnému vyplácení odměn v Krajské nemocnici Liberec stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD), ředitele nemocnice Jiřího Veselky a tehdejšího krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy (ČSSD). V minulých dnech policisté vyšetřování případu ukončili a navrhli podat obžalobu.

Nová kauza se týká neoprávněného odměňování členů dozorčích orgánů akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK. Vyplácení odměn uvolněným zastupitelům, kteří kraj v dozorčích radách zastupovali, schválila krajská rada v působnosti valných hromad i přesto, že to bylo v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Odměny za práci v dozorčích orgánech se pohybovaly od 10 000 do 45 000 korun. Třeba Bursa měl za tři roky neoprávněně vyinkasovat více než 300 000 korun. Ne všichni radní ale odměny pobírali.