Opilí dánští studenti demolují centrum Prahy

Praha - Mladí Dánové jezdí po tisícovkách do Prahy. Nezajímá je ale orloj nebo Hradčany, ale hlavně levné české pivo a taneční kluby. Jejich zábava je tak divoká, že nejčastěji končí na ambulanci nebo policejní stanici. Během minulých dvou nocí asistovala policie u desítek případů výtržnictví, dánští studenti se prali v centru města a demolovali hotely až do časných ranních hodin.

Strážníci museli dnes krátce po 3. hodině opět zasahovat kvůli rvačce opilých Dánů. V centru Prahy se popralo několik cizinců, dva z nich pak prý napadli i zasahující policisty. „Policisté především řešili na Starém Městě před barem v ulici V Kolkovně rvačku mezi patnácti cizinci. Na policisty, kteří na místo dorazili a snažili se potyčku v klidu vyřešit, dva z cizinců zaútočili,“ popsala situaci policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Osmnáctiletý a devatenáctiletý muž tak po příjezdu dalších policistů skončili v poutech pro podezření z násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Další tři devatenáctileté mladíky předvedli policisté na služebnu k podání vysvětlení. Dechovou zkouškou policisté u zadržených naměřili zhruba dvě promile alkoholu.

Incidenty údajně způsobené opilými dánskými studenty zaznamenala pražská policie už v minulých dnech. Ve středu například způsobili podle policistů škodu více než 100 000 korun na vybavení hotelu ve Vladivostocké ulici v Praze 10. Další skupinka Dánů se zase ve stejný den v jiném hotelu v Milevské ulici v Praze 4 poprala, jeden student musel být převezen do nemocnice na ošetření. Při potyčce vznikla také škoda v řádu desítek tisíc korun.

Podle policejní mluvčí je to poprvé, co je v Praze tolik mladých Dánů najednou. „S ohledem na stále se opakující výtržnosti jsme posílili výkon hlídkové činnosti v ulicích, především abychom předešli dalším incidentům,“ oznámila mluvčí pražské policie. Podle ní také policisté úzce spolupracují s dánskou ambasádou. „Předáváme si informace o dalších přijíždějících studentech a řešíme aktuálně vzniklé problémy,“ uvedla. Prázdniny skončí Dánům příští týden. Nejvíc jich bude odjíždět už po tomto víkendu.