Povodí Vltavy dokončuje poslední protipovodňovou hráz na Lužnici

Planá nad Lužnicí (Táborsko) – Povodí Vltavy do konce roku dokončí protipovodňovou ochranu Plané nad Lužnicí. Bude poslední z pěti obcí a měst na Táborsku, kde začalo povodí upravovat tok Lužnice po povodních v roce 2002. Před velkou vodou však stále není chráněno největší město v oblasti, samotný Tábor.

Možná naposled se obyvatelé Plané nad Lužnice po letošní lednové oblevě báli své řeky. Příprava protipovodňových opatření je v plném proudu, až za rok roztaje sníh, město by již měly od divoké Lužnice ochránit. Na zpevněném břehu bude nízká kamenná zídka, která se podle potřeby bude zvyšovat pomocí mobilních dílů. „Občané si velice oddychnou,“ podotkl starosta Plané Jiří Šimánek.

Nyní, rok od prvních stavebních úprav břehu, začala stavba hráze. Pro Povodí Vltavy představuje milník – na Táborsku je to poslední z plánovaných opatření. „Všechny stavby budou dokončeny v letošním roce, celkové náklady těchto staveb dosáhnou na více než 350 milionů korun,“ přiblížila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

Přestože práce Povodí Vltavy skončí, všechna města ještě před velkou vodou ochráněna nebudou. Na novou hráz stále čekají Táborští, tam však musí stavět samotné město. „Je to akce, kterou děláme s pomocí dotace Státního fondu životního prostředí,“ upřesnil starosta Jiří Fišer. Hráz by měla ochránit zástavbu na pravém břehu, kterou poškodila povodeň v roce 2002. Stavba začne nejdříve na podzim. Důvodem je dopravní omezení, které čeká město při rekonstrukci stěžejní městské křižovatky.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové