Na ochranu historického centra Prahy od dubna dohlédne komise

Praha - Rada hlavního města schválila zřízení komise pro ochranu historického centra Prahy, které je světovou památkou zapsanou na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Předsedou komise by se měl stát Josef Štulc, prezident národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla). Komise začne fungovat od 1. dubna.

Komise, jejíž název má být Rada světové památky, bude poradním a iniciativním orgánem pražské rady. Její zřízení doporučil Výbor světového dědictví UNESCO. „Cílem ustanovené komise je zachování a současně rozvoj historického jádra Prahy, které je největší památkovou rezervací, která v UNESCO je,“ uvedl radní Václav Novotný (TOP 09).

Pohled na Prahu ze zahrad Pražského hraduHistorické jádro Prahy získalo jako celek památkovou ochranu v roce 1971, když byla vyhlášena Pražská památková rezervace. UNESCO pak v prosinci 1992 rezervaci zapsalo mezi nejvzácnější světové památky. Pražská památková rezervace má více než osm kilometrů čtverečních. Tvoří ji původní hradbami sevřené město, které je relativně historicky a stavebně jednotné. Zahrnuje zejména Hradčany s Pražským hradem, Staré Město, Josefov, Malou Stranu a Nové Město. Patří do něj i část Vyšehradu, Vinohrad, Holešovic, Podolí nebo Smíchova.


Složení komise: Deset členů, předseda a tajemník

Komise bude mít kromě předsedy ještě deset členů a tajemníka. Do funkce tajemníka byl navržen Jan Kněžínek, bývalý ředitel pražských památkářů a současný šéf kanceláře památky světového dědictví UNESCO. Členy komise budou zástupci pražských památkářů, ministerstva kultury, kanceláře prezidenta i městských částí.