Podmínka ODS: Primátorem bude opět Bohuslav Svoboda

Praha - Regionální rada ODS rozhodla, že jednoznačnou podmínkou pražské ODS pro uzavření koalice s TOP 09 je obsazení pozice primátora Bohuslavem Svobodou. Tomáš Hudeček z TOP 09, jenž je momentálně funkcí primátora pověřený, již reagoval: při současném rozložení politických sil to prý není možné.

„Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM,“ oznámil po skončení více než dvouhodinového jednání Svoboda. Dodal, že ODS nebude reagovat na představu TOP 09 o vyjednávání formou ultimát a nebude se „účastnit dražby o uzavření koaliční smlouvy“.

Usnesení Regionální rady ODS Praha:

  • RR ODS Praha konstatuje, že odvoláním primátora Svobody a členů Rady HMP za ODS, aniž by TOP 09 měla připravené řešení, je koalice TOP 09 - ČSSD - KSČM plně zodpovědná za současnou destabilizaci hl. m. Prahy.
  • ODS nebude reagovat na představu TOP 09 o vyjednávání formou ultimát a nebude se účastnit dražby o uzavření koaliční smlouvy.
  • Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM.
  • ODS je připravena na věcné a korektní vyjednávání o uzavření pravicové koalice s TOP 09, přičemž jednoznačnou podmínkou je obsazení pozice primátora HMP předsedou ODS Praha Bohuslavem Svobodou.
  • RR ODS Praha stanovuje následující postup a limity pro vyjednávání a schvalování případné koaliční smlouvy s TOP 09. Případný návrh koaliční smlouvy, připravený vyjednávacím týmem se stanoviskem Klubu ODS při ZHMP bude předložen ke schválení RR ODS Praha.
  • Regionální rada pověřuje předsedu a místopředsedy ODS Praha spolu s vedením klubu ODS při ZHMP případnými dalšími jednáními s demokratickými politickými subjekty, zastoupenými v ZHMP.

Exprimátor a šéf místních občanských demokratů Svoboda svolal na dnešní večer regionální radu ODS k situaci na radnici, kterou ve čtvrtek ovládla TOP 09. Na jednání dorazil i předseda strany a premiér Petr Nečas a první místopředseda ODS Martin Kuba.

„Jako hraní si malých dětí na pískovišti…“

Svoboda byl ve čtvrtek odvolán zastupitelstvem a s ním skončili všichni radní ODS, takže v radě města zůstali jen zástupci TOP 09. „Nynější situace je politicky nestandardní. Všechny kroky TOP 09 jsou jako hraní si malých dětí na pískovišti. Proto o tom problému chceme s celou regionální radou hovořit a stanovit, jak pokračovat dál,“ uvedl před jednáním bývalý primátor.

Skutečnost, že se ke členům rady později připojil i premiér Nečas a ministr průmyslu Kuba, není podle mluvčího strany Jiřího Sochora na obdobných jednáních nijak výjimečná. Spekuluje se ale o tom, že regionální rada se snaží zabránit rozštěpení pražské ODS.

Svoboda hrozbu rozštěpení pražské ODS kategoricky odmítl. Podotkl, že usnesení regionální rady bylo přijato 21 hlasy z 21 přítomných. Popřel, že by rada zvažovala vyloučení některých členů strany.

„Premiér nás nabádal k tomu, abychom postupovali velmi rozvážně, ale tvrdě, protože byl zahájen volební boj,“ uvedl exprimátor. „Být předmětem podrazu je většinou velmi stmelující a sjednocující,“ komentoval situaci v pražské ODS Nečas.

Šťastný vyzval Svobodu i Nečase k vyvození odpovědnosti

Poslanec za ODS a bývalý zastupitel Boris Šťastný, který patří k Svobodovým vnitrostranickým kritikům, skrze Českou televizi vyzval jménem oblastní rady strany v Praze 10 premiéra, Svobodu i celé vedení pražské ODS k vyvození politické odpovědnosti. Svoboda označil výrok za „ojedinělý a extrémní názor, který se nezakládá na faktech“.

Boris Šťastný a Bohuslav Svoboda
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Rozpad pražské koalice byl vyvrcholením dlouhodobé krize. TOP 09 v minulých dnech vypověděla ODS koaliční smlouvu. Zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní se jedná o boj o moc. Obě strany se pak na novém uspořádání neshodly.

TOP 09 odvolává zástupce ODS z dozorčích rad

Po odvolání primátora a konci všech radních za ODS, přešli občanští demokraté v Praze po 22 letech do opozice. Vlády ve městě se ujala TOP 09 a funkcí primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček.

Radní za TOP 09 pak v pátek na mimořádném jednání odvolali ještě některé zástupce ODS z dozorčí rady dopravního podniku a dozorčí rady Obecního domu.

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné spolupráci s ČSSD. Zvažuje ovšem také obnovení spolupráce s občanskými demokraty, kterým již dala návrh koaliční smlouvy. Pozici primátora v něm ovšem požaduje pro sebe. ODS nabízí pouze místo prvního náměstka pro zdravotnictví, jímž by mohl být Svoboda, který je lékař.

Video ODS po jednání regionální rady
video

ODS po jednání regionální rady

ODS po jednání regionální rady

25.05.

Reportáž Vladimíra Keblúška

Jaká je situace na pražském magistrátu?