V Praze už se rozjely první hádky o to, kdo v krizovém řízení selhal

Praha – Systém krizového řízení Prahy nebyl při nynější povodni tak výkonný, jak být měl. Myslí si to člen krizového štábu a předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. S odkazem na bývalého primátora metropole Bohuslava Svobodu (ODS) zmínil například, že na magistrátu chyběly kontakty na osoby, které na radnicích jednotlivých městských částí řídí tamní krizové štáby. Podle oslovených starostů městských částí ale panuje zmatek v magistrátním krizovém štábu.

Zdroj: ISIFA/MAFRA Autor: František Vlček

Bývalý primátor Svoboda, jehož odvolání a rozpad pravicové koalice „zařídila“ právě Vávrova TOP 09, v neděli prozatímní vedení města za reakci na povodeň ostře kritizoval. Serveru iDNES.cz například řekl, že se stavbou protipovodňových zábran se začalo pozdě.

„Minulý týden to byl jeho krizový štáb, ve kterém nebyl ani základní seznam lidí, kteří na jednotlivých městských částech řídí jednotlivé krizové štáby,“ kontroval Vávra. Chyběl podle něj seznam telefonů, mobilů či adres elektronické pošty či jiné komunikace se starosty městských částí. Vávra to pokládá za „naprosto neuvěřitelné“.

„Upřímně řečeno, musím konstatovat jednu velmi vážnou obavu, že po těch deseti letech od těch velkých povodní systém krizového řízení Prahy nebyl úplně tak výkonný, jak by být měl,“ uvedl zastupitel za TOP 09.

Podle Vávry si někteří starostové městských částí pletou magistrátní krizový štáb s předvolebním mítinkem pro komunální a parlamentní volby. Zmínil v této souvislosti Janu Černochovou (ODS), starostku z Prahy 2, která podle jeho osobního názoru prý „pracuje více na vlastním PR“ než na tom, aby byl štáb konstruktivní a efektivní částí řízení Prahy.

Černochová Vávrova slova odmítla. „Jaké PR bych si mohla dělat na uzavřeném jednání starostů a představitelů města?“ uvažuje Černochová. Na jednání krizového štábu podle ní naopak vládne anarchie a Vávra nemá v krizovém štábu žádnou funkci. Výtky směrem k vedení města podle ní zněly z úst starostů nejen za ODS, ale i z jeho vlastní strany.

„Na základě čeho se do situace vnořil pan Vávra? Jaký má mandát? To, co probíhá na hlavním městě, je anarchie. Křičíme tam, že nám Botič zaplavuje území a nemůžeme se dovolat, co bude,“ rozčiluje se Černochová.

Rozvodněný Botič, Praha-Záběhlice
Zdroj: Google+
Autor: Viktor Nikolov

Starostové si prý informace musí zjišťovat svépomocně. Starostka připomněla zmatky s tím, jak budou za pár hodin fungovat školy a školky – starostové se prý z televize dozvěděli, že budou všechny na území Prahy zavřené, hodinu předtím na společném jednání prý ale takové rozhodnutí vůbec nezaznělo.

„Rodiče dětí nám pomáhají, proto jsme se rozhodli, že mohou své děti dát do Sokola Vinohrady, kde pro ně bude připraven program,“ informovala starostka.

„Radnice se nehádá, my se nehádáme. Pokud má problém paní starostka Černochová, je to její nezadatelné právo,“ odpověděl Vávra na otázku, zda ani velká voda nezchladila rozhádané strany někdejší pravicové koalice.

Ke kritice Černochové se přidávají i další starostové

Zmatek v krizovém štábu panuje i podle starosty Prahy 5 Miroslava Zeleného (ÚNP). „To není v operačním systému, ale v řízení. Například jsem požádal o deky a lehátka do evakuačního centra a bylo mi řečeno, že si mám někam volat, ale nikdo mi nebyl schopen říct kam a zda budou,“ stěžuje si Zelený.

Způsob řízení magistrátního krizového štábu se nelíbí ani místostarostovi Prahy 10 Bohumilu Zoufalíkovi (nestr.). „Nedostali jsme vůbec žádné informace v souvislosti s Botičem. Vše jsme museli řešit vlastními silami včetně vybudování zábran a podobně. Museli jsme například evakuovat domov důchodců, ve kterém máme i 15 vozíčkářů a 10 nepohyblivých lidí. Všechno jsme dělali sami. Stejně na tom byly ostatní městské části, kterými Botič teče, tedy kromě nás i Praha 15, 4 a 2,“ popsal Zoufalík.