Česká armáda dostala od USA pyrotechnické roboty

Bechyně (Táborsko) - Česká armáda má ode dneška osm vlastních robotů pro zneškodňování výbušnin. Roboty Talon v celkové hodnotě 31 milionů korun věnoval armádě kongres Spojených států amerických jako součást grantového programu. Využívat je budou ženijní prapory v Bechyni a Olomouci, zejména na zahraničních misích. Jde o první stroje svého druhu určené pro boj s terorismem, které armáda vlastní.

Roboti jsou určeni pro boj s terorismem a pro nasazení ve spojenecké operaci Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly ISAF v Afghánistánu. „Čeští vojáci a především ženisté mají dobré jméno v mezinárodních operacích, o čemž svědčí i tato americká pomoc,“ řekl dnes v Bechyni zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Miroslav Žižka. Zároveň připomněl, že česká armáda už s roboty na likvidaci výbušnin v minulosti při různých operacích pracovala. Vždy šlo ale o přístroje, které jí nepatřily.

Miroslav Žižka, zástupce náčelníka GŠ AČR:

„Zásadním způsobem zvýší schopnosti našich vojáků i ochranu našich lidí, kteří jsou určeni k tomu, aby likvidovali výstražné a výbušné zařízení… Budeme schopni připravovat naše vojáky v domácích podmínkách ještě před tím, než budou nasazeni do operace.“


Norman Eisen: Roboti se vrací domů

Roboty české armádě předal v Bechyni americký velvyslanec Norman Eisen. Podle něj USA potřebuje podpořit schopnosti svých spojenců ve prospěch bezpečnosti nás všech. Zároveň dodal, že ví, kdo je vynálezcem slova robot: „Karel Čapek. Takže to znamená, že roboti se vrací domů,“ uvedl Eisen. Spolu s roboty dostala armáda ještě další vybavení, například soupravy pro noční vidění, ochranné pyrotechnické oděvy nebo detektory kovu.

Pyrotechnický robot od americké strany
Pyrotechnický robot od americké strany

Operace ISAF (International Security Assistance Force) v Afghánistánu, pro jejíž účely jsou roboti také určeni, skončí na závěr roku 2014. Odpovědnost za boj s povstalci z Talibanu pak převezmou afghánské jednotky. Češi v Afghánistánu působí jako součást ISAF od roku 2002. V únoru po pěti letech ukončil činnost Provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar. Češi zůstali v provincii Wardak, kde školí afghánské vojáky a policisty. Další čeští vojenští odborníci, například chemici, chirurgové a letečtí instruktoři, působí na základně KAIA u Kábulu.


Video Pyrotechniky a průzkumníky nahradí robot
video

Pyrotechniky a průzkumníky nahradí robot