Kvůli „májovému“ incidentu obvinila policie osm lidí

České Budějovice - Kvůli roztržce na dětském hřišti na českobudějovickém sídlišti Máj policie obvinila osm lidí. Incident, který se stal koncem června, přerostl v několikatýdenní protiromské protesty v lokalitě. Policie kvůli roztržce na hřišti obvinila tři muže a pět žen z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví. „Kriminalisté kvůli incidentu vyslechli několik desítek osob,“ řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Konflikt na dětském hřišti vznikl po hádce dětí. Do ní se následně zapojilo i několik desítek dospělých, údajně došlo i na potyčky a na místě musela zasahovat policie.

Šarvátka se stala roznětkou k dalším excesům na sídlišti. Od konce června o víkendech následovalo v Českých Budějovicích několik protiromských protestních akcí, při nichž se několikrát střetli účastníci shromáždění s policií. Kvůli tomu kriminalisté obvinili už deset lidí, v dalších dvou případech dala podnět k řešení přestupku správnímu odboru magistrátu.

Policisté museli zasahovat i při neohlášených pochodech na sídliště Máj. Protestů a shromáždění se vždy účastnilo několik stovek lidí, mezi nimiž figurovali i radikálové z různých koutů České republiky i zahraničí.

Zásahy policistů na sídlišti při protiromských shromážděních stály podle ředitele jihočeské policie Radomíra Heřmana doposud řádově miliony korun. Stále tam zůstávají posílené hlídky strážníků i státní policie. V nejbližší budoucnosti by jim také měli pomáhat čtyři asistenti prevence kriminality.