Praha 10 koupí dům Karla Čapka

Praha - Zastupitelé Prahy 10 schválili koupi části dvojvily bratří Čapků. Na prodej je polovina domu, ve které žil spisovatel Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Radnice by za nemovitost a Čapkovu pozůstalost měla zaplatit 43,891 milionu korun. Smlouva s majitelem Karlem Scheinpflugem by měla být podepsána v tomto týdnu, řekl starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nezávislí). Památka by se následně měla otevřít veřejnosti. Druhá polovina vily, kterou obýval malíř a spisovatel Josef Čapek, na prodej není.

Na jednání se zastupiteli vystoupil i ministr kultury v demisi Jiří Balvín, koupi domu podpořil a radnici nabídl odbornou pomoc při plánování budoucnosti vily. Zastupitelé zároveň schválili vznik komise odborníků, kteří se budou zabývat další náplní nemovitosti. Radnice ji chce otevřít veřejnosti.

Praha 10 si koupi vily zarezervovala již před několika měsíci. Minulý týden se objevily informace, že o dům mají zájem i zahraniční zájemci. Údajně byli ochotni za vilu zaplatit 55 milionů korun, tedy částku, jakou majitel Karel Scheinpflug na počátku požadoval. Ten se ale podle starosty Zoufalíka rozhodl prodat nemovitost za méně peněz městské části. „Opravdu děkuji, moc si toho vážím, je to poděkování za několik milionů korun,“ řekl Zoufalík. Za samotnou nemovitost Praha 10 zaplatí 28 milionů korun, za historický inventář pak 15,891 milionu.

Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 -1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům příbuzní. Praha 10 by se měla stát majitelem domu, přilehlého pozemku i vybavení vily. Získá tak mnoho zajímavých osobních věcí Karla Čapka, jeho knihovnu, archiv nebo předměty z cest. Jsou mezi nimi i unikáty, které se dosud nikdy na veřejnost nedostaly. Na stole jsou umístěny například nikdy nepublikované kresby Josefa Čapka z koncentračního tábora. Podle Zoufalíka místnosti vypadají, jako by z nich Čapek právě odešel. V podkroví domu je třeba Čapkova pracovna nebo místnost, kde se scházeli proslulí Pátečníci včetně prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

  • Čtyřpatrová dvojvila stojí v ulici Bratří Čapků 28-30 na Vinohradech v Praze 10. Budova je památkově chráněná.
  • Pravá polovina dvojdomu patřila Karlovi, levá Josefovi. Čtyřpokojové byty bratrů byly vůči sobě zrcadlově obrácené. Josef Čapek si v domě zřídil malířský ateliér, jeho bratr pracovnu, která se dochovala dodnes prakticky nedotčená.
  • Ve vile a v přilehlé zahradě hostili oba bratři umělecký a intelektuální výkvět předválečného Československa. Vila byla místem legendárních pátečních schůzek skupiny kulturních a politických osobností první Československé republiky, takzvaných „pátečníků“.
  • Součástí domu je rozlehlá zahrada se skleníkem, kde Karel Čapek získával materiál pro své zahradnické fejetony.
  • Po smrti Karla a Josefa Čapkových zdědili dům pozůstalí rodinní příslušníci. Koncem letošního května se Karlova polovina vily objevila v nabídce realitní kanceláře M&M Reality. K prodeji nemovitost nabídli příbuzní Olgy Scheinpflugové, manželky Karla Čapka. Součástí objektu je pracovna Karla Čapka s původním zařízením, knihovnou, rukopisy nebo fotografiemi.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech (Praha)