Z budovy bývalé Živnobanky se stane centrum českého skla

Praha - Z budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na příkopě se stane centrum českého sklářství. Měly by v něm být expozice, obchody se sklem i kanceláře sklářských firem. Projekt by developerská skupina CPI Group podnikatele Radovana Vítka chtěla mít hotový do dvou let, náklady na jeho vybudování se odhadují na půl miliardy korun a po svém dokončení by měl být ekonomicky soběstačný.

Největší plochu z celkových 20 500 metrů čtverečních zaberou stálé expozice a plocha pro obměňované výstavy. Kromě toho však v budově budou i kanceláře, obchody a restaurace s kavárnou.

„Hlavním tématem několika expozic bude sklo, velkou atrakcí pak zážitková instalace nazvaná Glass Experience by Lasvit, kterou vyvíjíme s českou renomovanou sklářskou firmou Lasvit. Půjde o světově unikátní instalaci českých a zahraničních autorů, ve které bude hrát hlavní roli české sklo, křišťál, design, nejnovější technologie a efekty, propojené se zvukem, světlem a proměnou prostoru,“ poznamenala předsedkyně správní rady projektu Živnobanky Marie Vítková.

Showroom firmy LasvitFirma Lasvit přes svoji krátkou historii, neboť vznikla v roce 2007, za sebou má četné úspěchy na domácí scéně, ale hlavně v zahraničí. Doma sbírá ceny za spolupráci s designéry (stala se výrobcem roku 2011 v rámci prestižní soutěže Czech Grand Design) a skleněné plastiky a svítidla z dílny Lasvitu zdobí lobby nejluxusnějších hotelů a rezidencí po celém světě. Sklo přitom vyrábí výhradně ve sklárně v Lindavě u Nového Boru.


Ředitel projektu Ladislav Pflimpfl, který byl dlouholetým ředitelem londýnského Českého centra, dodal, že mají ambici stát se výkladní skříní českého skla i kreativity a jedním z nejnavštěvovanějších pražských míst. „České sklo je ve světě obrovským fenoménem, který si takovou prestižní scénu v Praze zaslouží,“ podotkl Pflimpfl.

Maxim Velčovský v Živnobance
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Záměr je nyní ve fázi práce na architektonické studii pro renovaci a adaptaci budovy. Stavební práce a úpravy by měly přijít na řadu v roce 2015. Největší úpravy se mají týkat hlavně novější části budovy směrem do ulice Nekázanka. Pro vlastní provoz nově vznikajícího projektu vznikla obecně prospěšná společnost, hlavním kurátorem projektu je designér Maxim Velčovský.

Budova Živnobanky Na Příkopech vznikla na konci 19. století podle projektu architekta Osvalda Polívky, známého především jako spoluautora nedalekého Obecního domu. Boční průčelí budovy vedlo do Nekázanky, kam byl osazen původní portál z Nostického paláce se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna z první poloviny 18. století. Budova je spojena s protějším domem můstky přes Nekázanku z roku 1909. Později byla přistavěna ještě zadní budova v Nekázance, která v letech 1927–28 dostala čtvrté patro podle projektu architekta Jana Žáka. Na výzdobě Živnobanky se podíleli známí čeští umělci, mimo jiné třeba Mikoláš Aleš, Stanislav Sucharda či Max Švabinský. Dnes je budova kulturní památkou, v letech 1966–2005 v ní sídlilo informační středisko Pražské informační služby.


Video Z budovy bývalé Živnobanky se stane centrum českého skla
video

Z budovy bývalé Živnobanky se stane centrum českého skla