Vítr zpomalil, škody pomalu mizí, stále hrozí náledí

Praha – Vítr zeslábl a pomalu mizí také problémy, které s sebou v posledních dvou dnech přinesla bouře Xaver, jejíž okraj Česko zasáhl. Skončila energetická kalamita, na silnicích přetrvávají poslední uzavírky, už se ale podařilo odklidit z nich všechny popadané stromy. Problémy přetrvávají na železničním koridoru mezi Prahou a Kolínem, kde se kvůli noční nehodě jezdí jednokolejně. Nadále platí meteorologická výstraha na náledí, které během dne přispělo k několika nehodám včetně série havárií na dálnici D5.

Po větrném pátku zbělela v Česku i poslední místa, kde sníh ještě chyběl, k ránu však už padat přestal. Tam, kde sníh napadl, je ale často náledí. Začal se zklidňovat také vítr, který je vesměs mírný až čerstvý o rychlosti kolem 15 až 20 km/h. V noci přitom ještě foukalo až rychlostí až 108 km/h.

Stále platí výstraha ČHMÚ:

  • náledí: celé Česko s výjimkou Jihomoravského kraje – do neděle 3:00

Video Vítr v Česku se uklidnil
video

Vítr v Česku se uklidnil

Vítr v Česku se uklidnil

u_0612

Vítr slábne, škody pomalu mizí

Kalamitu ČEZ odvolal po 30 hodinách

Jen výjimečně už se stává, že při přepnutí vypínače zůstane světlo zhasnuté. Energetici tvrdí, že odstranili takřka všechny poruchy, které způsobil vítr a sníh. V poledne proto odvolali kalamitní stav, který platil v Královéhradeckém kraji a okrese Semily od pátečních šesti hodin. „Evidujeme mírně zvýšenou poruchovost,“ uvedla odpoledne mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová. „Je předčasné vyčíslit přesnou výši škod, odhadem to může být v jednotkách milionů korun,“ dodala Půlpánová.

Méně práce než v noci na pátek a potom během dne měli hasiči. V Královéhradeckém kraji zasahovali v noci na sobotu pouze v Jaroměři, kde zajišťovali větrem uvolněné plechy na střeše sokolovny. Jen jeden noční zásah mají za sebou také hasiči v Plzeňském kraji. Více práce však bylo na Moravě, například olomoučtí hasiči museli ke spadlému komínu ve čtvrti Slavonín a potom k cihlám, které spadly na zaparkované auto. Jejich přerovští kolegové zabezpečovali utržený střešní plech, zatímco šumperští hasiči vyprošťovali vlak. Pracovní noc měli také v Moravskoslezském kraji. „Měli jsme časté výjezdy hlavně na stromy, uvolněné plechy střech,“ operační důstojník integrovaného bezpečnostního centra Ivan Marek.

Silnice: Kamiony měly problém v úseku přes Horu Sv. Šebestiána

Na silnicích je nejhůře na mezinárodních tazích přes Harrachov (I/10) a Horu Svatého Šebestiána (I/7). Ve stoupání k oběma hraničním přechodům stály celý den kamiony. Večer silničáři úsek na Horu Sv. Šebestiána a dál do Německa zprůjezdnili a všechny silnice v Ústeckém kraji jsou průjezdné. Naopak až do neděle zůstane pro nákladní auta nad 3,5 tuny uzavřena silnice I/10 na Harrachov a dál k hraničnímu přechodu do Polska.

Problémy pro řidiče představují také závěje, pod kterými zmizely především některé krušnohorské silničky, ale také náledí. To přispělo k několika nehodám v pohraničním úseku dálnice D5, ale i na dalších místech po celé zemi. Naopak už řidiče netrápí popadané stromy.

Železnice: Do stromu narazil vlak do Moskvy, zastavila se trať Praha–Kolín

Vlakům potom následky špatného počasí ochromily jejich nejdůležitější cestu z Prahy na Kolín. V noci spadl na koleje u Cerhenic strom, narazil do něj vlak Euronight s vozy do Košic a Moskvy. Nabral proto zpoždění 400 minut (přes 6,5 hodiny). Trať se podařilo zprovoznit nad ránem, jezdí se ale jednokolejně. Rychlíky na lince Praha–Havlíčkův Brod–Brno jezdí odklonem přes Nymburk.

V noci a ráno byly problémy i na dalších tratích, například z Tanvaldu na Železný Brod nebo na odbočce z břeclavsko-přerovského koridoru do Uherského Hradiště. Ty však už jsou průjezdné, výluka přetrvává jen na trati Praha–Kolín. K tomu nejezdí náhradní autobusy za vyloučenou trať u Jablonného v Podještědí, silnice je pro ně nesjízdná.

Vlak EN 445 v noci narazil do padlého stromu
Zdroj: ČT24

Meteorologové očekávají, že vítr bude dále slábnout. Vyskytnout se mohou sněhové přeháňky, na horách i trvalé sněžení. Hrozí tvorba sněhových jazyků, ve vyšších polohách závějí. Teploty by se v nížinách měly pohybovat od minus jednoho do tří stupňů Celsia, na horách mohou spadnout až k minus pěti stupňům.