ŘSD hledá stavitele zbytku D3 před Budějovicemi

České Budějovice – Ředitelství silnic a dálnic se chystá rozšířit silnici severně od Českých Budějovic. Již dvě desetiletí se mezi obcemi Borek a Ševětín jezdí po dálnici, řidiči to ale nezaznamenají, protože je hotový pouze poloviční profil, na kterém se jezdí obousměrně. Již příští rok by mohla začít dostavba druhého jízdního pásu. ŘSD chce současně dálnici prodloužit až k Bošilci. Protože chce ŘSD co nejdříve zahájit také stavbu dvou navazujících úseků, mohlo by se v dohledné době pracovat na celé zbývající části D3 od Veselí nad Lužnicí až po České Budějovice.

Dvě soutěže na dostavbu dálnice D3 vyhlásilo Ředitelství silnic a dálnic. Týkají se devatenácti kilometrů mezi Borkem a Bošilcem, silničáři jsou ochotni za stavbu zaplatit celkem čtyři miliardy. Podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové by měla stavba začít po vyhlášení vítězů tendrů v příštím roce.

Levnější částí stavby Borek–Bošilec (za 1,7 miliardy) je úsek z Borku do Ševětína. Tam je dálnice hotová již od roku 1994, ovšem dodnes se silničářům nepodařilo postavit druhý jízdní pás, a tak se obousměrně jezdí pouze v polovičním profilu. Zbylé peníze zaplatí ŘSD za část dálnice až do Bošilce. Na stavbu chtějí silničáři dostat příspěvek z evropského Operačního fondu Doprava. Vše by mělo být hotovo do roku 2017.

Termín zahájení i ukončení staveb ovšem platí pouze, pokud se při soutěži nevyskytnou problémy podobné těm, kvůli nimž se nestaví v dalších dvou jihočeských úsecích D3 u Veselí nad Lužnicí a Českých Budějovic. Výsledek tendrů zkoumal čtyři měsíce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nakonec nařídil ŘSD, aby je znovu vyhodnotila. Silničáři se zatím s rozhodnutím seznamují a teprve se rozhodnou, zda proti němu podají rozklad. Ať tak nebo tak, zatím stavět nemohou. Přesto je stále naděje, že stavby v příštím roce začnou. Potom se bude pracovat naráz v celém úseku od Veselí nad Lužnicí až na okraj Českých Budějovic – a po dokončení bude možné dojet z Budějovic po dálnici až na hranice Jihočeského a Středočeského kraje.