Nový parkovací systém bude v Praze fungovat od roku 2015

Praha – V některých částech Prahy od poloviny příštího roku a ve zbytku od ledna 2015 začne fungovat nový parkovací systém. Město má hotovou koncepci, kterou teď bude projednávat s místními radnicemi. S novým systémem by mělo přibýt tzv. smíšených zón, kde může přes den parkovat kdokoli a pouze v noci slouží výhradně místním obyvatelům. Také by měl informovat o počtu volných míst. Rovněž chtějí přizpůsobit rozsah zón placeného parkování skutečnosti. Dnes je totiž v částech Prahy s placeným parkováním vydáno 45 tisíc karet, ale pouze 35 tisíc rezidentských míst.

Novou koncepci parkování ve městě slibuje pražský magistrát dlouhodobě – tak dlouho, že některým městským částem již došla trpělivost a zavádějí zóny nezávisle na magistrátu a s jinými pravidly. Od roku 2015 by ale měl celopražský parkovací systém začít fungovat. Jeho pravidla přitom budou odlišná od současných zón, které jsou v Praze 1, 2, 3 a 7, i od těch, které zavádějí radnice v Praze 5 a 8.

Nově by chtěla Praha omezit počet výhradně rezidentských stání, kde je třeba mít předem zakoupenou parkovací kartu. Místo většiny z nich vzniknou zóny smíšené, kde budou mít místní obyvatelé výhradní nárok na parkování pouze přes noc. Podle primátorského náměstka Jiřího Nouzy (TOP 09) to přinese „odstranění bariér pro rozvoj podnikání a vůbec omezování firem v rámci toho systému“. Uleví se ale také lidem z jiných částí města či republiky, kteří přijedou například na návštěvu ke svým blízkým. Současně chce město přizpůsobit parkování požadavkům – v současnosti je pro 35 tisíc rezidenčních míst vydáno 45 tisíc parkovacích karet.

Město chce také odbourat obvyklé „kroužení“ přeplněnými ulicemi tím, že bude informovat, kolik v oblasti zbývá volných parkovacích míst. Na druhé straně pohrozil Jiří Nouza přísnějším dohledem nad placením za parkování v zónách určených pro návštěvníky. „Právní úprava nám nyní umožňuje z modrých zón vozidla odtahovat, zatímco v těch placených zónách se to nedá takto pojmout. Tam bychom rádi zvýšili zapojení městských částí do fungování systému,“ řekl. 

O podrobnostech nového parkovacího systému bude teď městské vedení jednat s radnicemi. První setkání by se mělo uskutečnit na začátku ledna 2014, pilotní provoz chce město zahájit v polovině roku ve třech vybraných oblastech. Naplno potom bude nový systém fungovat od ledna 2015.

Video Brífink po jednání Rady hl. m. Prahy
video

Brífink po jednání Rady hl. m. Prahy