Pražské letiště chce pravidelně odbavovat obří letadla

Praha - Od poloviny příštího roku by na pražském letišti mohla bez omezení přistávat obří dopravní letadla. V tu dobu by již mělo být hotovo odbavovací stanoviště pro letouny, jako je třeba Airbus A380 či nejdelší verze konkurenčního Boeingu 777. Samotná přestavba stání pro letadla by podle odhadů letiště měla vyjít na 138 milionů korun.

„V současnosti nemáme stojánku, která by mohla bez omezení okolního provozu odbavovat letadla tohoto typu,“ přiznala mluvčí pražského letiště Eva Krejčí. Obří letadla včetně Airbusu A380 sice už v Ruzyni několikrát přistávala, při současné infrastruktuře letiště ale odbavování takto velikých strojů představuje riziko možného zpoždění dalších letů. Ty by musely být odsunuté na jiná stání, kam obvykle nepřistávají, což by mělo dopad na omezení kapacity letiště, dodala mluvčí.

Úpravy stání počítají s vybudováním tří nových nástupních mostů, které mají výrazně urychlit nástup cestujících do letounu. Upravit se rovněž musí okolí stanoviště a další infrastruktura přímo v terminálu tak, aby bylo možné včas odbavit potřebné množství pasažérů.

Airbus A380
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Ambici rozšířit kapacity letiště o možnost odbavovat největší dopravní letadla oznámilo pražské letiště v roce 2011, kdy se na ploše letiště objevil A380 poprvé. Letiště kvůli tomu v minulosti například modernizovalo původní nástupní mosty.

Airbus A380, který je největším dopravním letadlem současnosti, dokáže přepravit až 855 cestujících a zhruba 550 cestujících dokáže maximálně přepravit druhý uvažovaný stroj. Z aerolinií, které na pražské letiště létají, využívá Airbus A380 Lufthansa, Korean Air, Air France, British Airways nebo společnost Emirates.

Podobné zařízení, jaké má v současnosti vzniknout v Ruzyni, mají z velkých evropských letišť například Mnichov, Frankfurt nebo Paříž. Z letišť velikostí odpovídajících pražskému ruzyňskému letišti pak dále například letiště v Curychu nebo Manchesteru.