Squatteři z Neklanovy ulice si vystěhovali své věci

Praha - Squatteři z pražské Neklanovy ulice, proti nimž v pátek zasáhla policie, si dnes z domu vystěhovali své věci. Poslední nájemník nemovitosti Jiří Kubalík řekl, že squattery do domu pozval sám. Majitel totiž podle něj budovu dlouhodobě neudržuje a často v ní přebývali narkomani. Kubalík byl také několikrát vykraden a byl mu přerušen přívod plynu a vody. Od doby, co v domě bydleli squatteři, byl v něm prý klid.

Squatteři dům začali obývat v září. Tvrdí, že jej zabezpečili a provizorně opravili. V objektu chtěli vytvořit sociální centrum, jehož součástí by byla komunitní kuchyň, koupelna a prádelna. Jeden z bytů chtěli přechodně poskytovat lidem v těžké životní situaci, uvedli jejich zástupci.

Policie proti nim zakročila v pátek na žádost zástupce majitele. Podle mluvčí pražské policie Hany Jeřábkové zadržela 12 lidí. Při zákroku je prý napadla skupinka mladíků, kteří byli zadrženi kvůli podezření z útoku proti úřední osobě. V pondělí soud rozhodl o jejich propuštění z vazby, případem se bude dále zabývat. Hrozí jim až čtyři roky vězení.

Podle Kubalíka bylo postupně nájemníkům z domu pod Vyšehradem nabídnuto náhradní bydlení. On dostal výpověď z nájmu kvůli neobývání bytu. Bránil se soudně, v té době se totiž staral o nemocného otce a v bytě proto nepřespával. Soud mu dal za pravdu a umožnil mu se do bytu vrátit. Po odchodu ostatních nájemníků podle něj v nemovitosti přebývali narkomani, na něž zavolal několikrát policii. Mnohokrát byl vykraden, zloději mu prý byt také zdemolovali. „Byl jsem v zoufalé situaci,“ řekl. Dodal, že nájmy vždy platil. Oslovil proto squatterské iniciativy, které mu nabídly pomoc.

Policie vyklízí squatt v Neklanově ulici
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Podle zástupkyně squatterů Adély se italský majitel o dům dlouhodobě nestará. Nemovitost vlastní společnost Neklanova 3, s.r.o., v níž působí jako jednatel Stefano Camnasio. Jednatelem je také v řadě dalších firem zabývajících se nakládáním s nemovitostmi. Podle squatterů jsou i další nemovitosti této společnosti nevyužívané.

Video Vystěhování squatterů z Neklanovy ulice v Praze
video

Vystěhování squatterů z Neklanovy ulice v Praze