Dluhy na nájemném v Pardubicích rostou

Pardubice – Dluhy na nájemném v městských bytech v Pardubicích už přesáhly 15 milionů. Neplatičů sice mírně ubylo, dlužná částka se ale zvyšuje. Pardubice proto chtějí přitvrdit. A umožňuje jim to nový občanský zákoník, podle kterého už město nemusí dlužníkům hledat náhradní bydlení.

Roční provoz nového aquaparku, celkovou opravu mateřské školy nebo rekonstrukci ulice v centru města. Za patnáct milionů korun by radnice mohla zaplatit alespoň jednu z těchto položek. Přesně tolik totiž dluží nájemníci městu za bydlení. A dluh narůstá dál. „Za loňský rok vzrostl dluh na nájemném přibližně o jeden a půl milionu,“ potvrdil náměstek primátorky Pardubic Jindřich Tauber (ČSSD).

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Pardubice vlastní přes dva tisíce bytů, nájemné neplatí necelá pětina jejich obyvatel. Radnice eviduje přes čtyři sta dlužníků. Za poslední dva roky město vystěhovalo 74 nájemníků. Jde především o lidi, kteří dluh uhradit nechtěli. „K lidem, kteří se do té situace dostali ne úplně vlastní vinou, třeba ztrátou zaměstnání nebo nemocí, přistupujeme jinak. Zvlášť když k tomu přistupují opravdu aktivně,“ doplnil další z náměstků primátorky města Michal Koláček (SPP).

Rekordmanem je člověk, který městu dluží téměř 700 tisíc korun. V tomto případě bude radnice postupovat nekompromisně podle nového občanského zákoníku. „Nový občanský zákoník bytové náhrady neřeší. Pokud je nájemce dluží za více než tři nájmy a zálohy na služby, může mu pronajímatel dát výpověď z nájmu,“ vysvětluje právník Jan Černý.

Podobně vysoké dluhy na nájemném řeší i další krajská města. Například sousednímu Hradci Králové obyvatelé dluží přes 14 milionů korun.