Praha našla poblíž Kampy místo pro Havlův památník

Praha - Na Maltézském náměstí v centru Prahy by již brzy mohl stát památník připomínající bývalého československého prezidenta Václava Havla. Uprostřed náměstí na Malé Straně by tak mohlo vyrůst obdobné pietní místo jako v Barceloně, jehož autorem je výtvarník Bořek Šípek.

Zdroj: ČTK Autor: Magistrát hlavního města Prahy

„Praha je s osobností Václava Havla neodmyslitelně spojená, a proto by v ní pamětní místo tohoto výjimečného člověka nemělo chybět,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček. „Jedná se o netradiční památník symbolizující demokratický dialog, který byl pro Havla tolik důležitý,“ doplnil Hudeček.

Stejný památník z dílny výtvarníka Bořka Šípka byl v únoru odhalen v Barceloně ve Španělsku. Vedení Prahy tehdy přislíbilo, že najde vhodnou lokalitu pro umístění podobného pietního místa v české metropoli. Odhaleno by mělo být na jaře.

Odhalení pamětního místa Václava Havla v Barceloně
Zdroj: ČT24

Pomník vznikne v rámci celosvětového projektu, jehož záměrem je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogu v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla. Odhalen byl už takový památník v areálu washingtonské Georgetownské univerzity a v irském Dublinu. Po Havlově smrti se vedly diskuse ohledně možnosti přejmenovat některé veřejné místo v Praze. Jméno prvního polistopadového prezidenta nese pražské letiště.