Výbušninu si lupič mohl vyrobit sám, řekl expert pro ČT

Praha - Police dál pátrá po muži, který se včera neúspěšně pokusil vyloupit banku na Václavském náměstí s funkční výbušninou. V budově ji zanechal a utekl. Pražská policie zjišťuje, o jakou výbušninu se jedná, pyrotechnici už její část zneškodnili na okraji hlavního města. Podle odborníka na výbušniny Jiřího Petříčka by exploze uvnitř banky vytloukla skleněné výplně a patrně i vyrazila dveře v bance.

Bombu nechal pachatel středního věku v bance na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí po neúspěšném pokusu o loupež. Pyrotechnici ji pak odvezli na prostranství na pražský Chodov vedle místní betonárky, kde její část odpálili. Zbytek nástražného zařízení rozebrali a poslali do laboratoří.

Pachatel nesl v koženém kufříku zhruba čtyři kilogramy trhaviny. Kde se k ní pachatel dostal, policisté zjišťují. „Průmyslově vyráběnou výbušninu lze sehnat jen obtížně. Vyrobit si ji po domácku z legálně dostupných materiálů je již jednodušší,“ řekl pro ČT Jiří Petříček. Přidal, že laik pozná výbušninu, která není označena jako nebezpečný materiál, jen vzácně.

Video Policisté zkoumají výbušninu z pražské banky
video

Policisté zkoumají výbušninu z pražské banky

Podle Petříčka by případná exploze měla ničivý účinek, patrně by vytloukla veškeré skleněné výplně, a to možná i u okolních domů. Dveře by výbuch patrně vylomil, soudí expert. Nevylučuje v krajním případě ani možnost slabého poškození nosné konstrukce budovy.

Oznámení o přepadené bance přišlo na policii ve čtvrtek krátce po 13. hodině. Muž vstoupil do banky, položil kufr na stůl před pracovnici a řekl si o vydání větší finanční hotovosti s tím, že má v kufru výbušninu. Lupič odešel poté, co mu úřednice řekla, že tolik peněz u sebe nemá.