Referendum o zákazu hazardu v Praze 8 ztroskotalo na nízké účasti

Praha - Občané Prahy 8 se v referendu vyslovili pro nulovou toleranci hazardu. Přišlo ale pouze 14 procent voličů a kvůli nízké účasti tak hlasování není platné a jeho výsledek není pro radnici závazný. Herny ze svého území už vykázala Praha 2, 6 a 12 a několik menších městských částí.

Účast na referendu dosáhla jen 13,81 procenta, a nesplnila tak potřebou hranici 35 procent oprávněných voličů. „To, že výsledek není pro vedení městské části závazný, neznamená, že nebudeme v této oblasti podnikat další kroky. V první řadě musíme čísla analyzovat, a poté se rozhodneme, jak dál. Každopádně si vážím každého, kdo přišel hlasovat,“ komentoval výsledek starosta Prahy 8 Jiří Janků.

Aby bylo místní referendum platné, muselo by se k urnám dostavit aspoň 35 procent oprávněných voličů. Pokud měly být výsledky lidového hlasování navíc i závazné pro zastupitelstvo, musela být podle mluvčí splněna kromě pětatřicetiprocentní účasti ještě jedna podmínka - nadpoloviční většina, která se v referendu vysloví pro určité řešení, musí tvořit nejméně 25 procent všech oprávněných voličů. V Praze 8 jich je asi 80 000.

Obyvatelé Prahy 8 v referendu odpovídali na otázku, jestli má radnice učinit veškeré právní kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her na území obvodu. O regulaci hazardu rozhodují orgány hlavního města, městská část může omezení pouze navrhnout. Platí tedy, že i kdyby voliči v Praze 8 rozhodli o tom, že jejich radnice má podniknout veškeré právní kroky ke zrušení heren, sama Praha 8 to udělat nemůže, v její pravomoci je hlídat, jak herny dodržují stanovená pravidla.

Uspořádat referendum o hazardu rozhodli zastupitelé Prahy 8 na zasedání 19. února. Podle odhadu vyjde plebiscit na 1,5 milionu korun. Již na jednání termín a cenu kritizovali opoziční zastupitelé i někteří občané. Sice souhlasili s myšlenkou referenda, avšak podle jejich názoru bylo na uspořádání málo času a nepřijde k němu dost lidí.

V Praze se půl roku po platnosti nové vyhlášky stále nepodařilo zrušit všechny herny s automaty, které si na svém území městské části nepřejí. Problém je především s takzvanými videoloterijními terminály, které povoluje ministerstvo financí. To je zavaleno žádostmi z mnoha dalších obcí a nestíhá je vyřizovat. V některých městských částech tak bylo zrušeno pouze několik heren. Ministerstvo slibuje, že započatá správní řízení budou ukončena do léta.

Nová vyhláška o hazardu platí v Praze od října. Některé městské části do ní prosadily na svém území úplný zákaz hazardu, další ho výrazně omezily. Nulovou toleranci například zavedla Praha 2, 6, 12, Libuš a mnoho dalších menších městských částí. V dalších městských částech se bude konat na téma omezení automatů referendum, první se konalo právě v Praze 8.