Výzvy na obranu svobody jsou za dveřmi, znělo Konvojem osvobození

Praha – Přibližně dvě stovky lidí se sešly před velvyslanectvím USA v Praze na srazu historických vozidel při 9. ročníku akce Konvoj osvobození. Setkání členů klubů vojenské historie připomíná události z konce druhé světové války a osvobození západočeského území americkou armádou. Fanoušci historických vozidel mohli obdivovat přibližně tři desítky vozidel a motocyklů, mezi kterými převládaly restaurované džípy. Mezi nimi se pohybovali muži a ženy v dobových uniformách. 

Oficiální část akce zahájily hymny České republiky a Spojených států. „Vaše snaha ukazuje, že nezapomeneme na oběti podstoupené ve jménu svobody,“ uvedl v projevu zástupce amerického velvyslance Steven Kashkett, který přivítal starosty měst osvobozených před devětašedesáti lety americkými vojáky. Zároveň v souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině a aktivitami proruských separatistů podotkl, že „některé výzvy na obranu svobody jsou za dveřmi“. 

Konvoj osvobození
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Atmosféru akce před americkým velvyslanectvím dokreslovala dobová hudba v provedení Big Bandu Ústřední hudby Armády ČR. „Připomínáme si květnové události a příchod Američanů, oslavujeme generála George Pattona,“ sdělil organizátor Mirko Trubka. 

Trasa konvoje ZDE.


Akce vyvrcholí 4. května v Plzni

Pražská akce konaná poslední dubnový pátek tradičně zahajuje turné konvoje po místech západních Čech, která osvobodila III. americká armáda pod vedením generála Pattona. Vrcholem pak bude slavnostní přehlídka za účasti mnohých veteránů v Plzni v neděli 4. května, která se koná v rámci plzeňských Slavností svobody. 

Video Prahou projel Konvoj osvobození
video

Prahou projel Konvoj osvobození

Prahu a většinu země v roce 1945 osvobodili Sověti, americká vojska došla ze západu kvůli demarkační linii jen do Plzně. V hlavním městě měli tehdy Američané své průzkumníky. Hitlerovské Německo bylo poraženo na jaře 1945. V Česku se konec války slaví 8. května. Od roku 1994 je den nazvaný Dnem vítězství, v předchozích letech byl v kalendáři označen jako Den osvobození. Do roku 1991 se vítězství nad fašismem slavilo v tehdejším Československu až devátý májový den, podobně jako v Sovětském svazu.