
Místo zeleně zástavba: Poprvé v Česku se zpětně měnil územní plán
Místo zeleně zástavba: Poprvé v Česku se zpětně měnil územní plán
Holečkova vila se může změnit v legální stavbu
Zastupitel Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice) varoval, že tím vzniká precedens pro objekty postavené načerno. Uvedl také, že podnikatelova právní zástupkyně odvedla dobrou práci, když přesvědčila většinu zastupitelů. Dlouhodobě totiž byli proti změně územního plánu. „Hlasujeme pro ohnutí územního plánu, já ho určitě ohýbat nebudu,“ řekl Bílek.
Dům poblíž centra města byl pořízen za několik milionů korun. Podnikatel však dodnes na vilu nevlastní platné stavební povolení. Úřady na něj začaly doléhat už v roce 2010 a několikrát pohrozily, že vilu bude muset zbourat. Před dvěma lety dokonce tuto variantu nařídil i krajský soud v Hradci Králové. Holeček sice obratem poslal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ten se ale taktéž postavil za demolici.
Už v loňském roce se však právní tahanice začala přelévat ve prospěch Holečka – to když zastupitelé rozhodli, že změnu územního plánu pořídí. Exekuční řízení proto stavební úřad zastavil. Změnu Holeček uhradil architektonickému ateliéru, který si město najalo.
„Chci se omluvit městu Pardubice za problémy, které s kauzou vznikly,“ uvedla Holečkova právní zástupkyně Sylvie Georgievová. Dodala také, že stavba je legálně oplocená a má všechny smlouvy s Povodím Labe. Podnikatel podle ní směnil tento pozemek za jiný a umožnil tím postavit protipovodňová opatření za 200 milionů korun.