Nová šance pro Holečka a jeho luxusní vilu: Město změnilo územní plán

Pardubice - Po několika letech snažení má podnikatel Miloš Holeček šanci, že zlegalizuje stavbu své vily v Pardubicicích. Postavil ji bez stavebního povolení na části pozemku, který nebyl v územním plánu jako stavební parcela. Zastupitelé dnes schválili změnu statutu pozemku, který byl původně určen pouze pro rekreaci. Návrh získal těsnou nadpoloviční většinu. V rámci ČR jde o první podobné rozhodnutí.

Video Místo zeleně zástavba: Poprvé v Česku se zpětně měnil územní plán
video

Místo zeleně zástavba: Poprvé v Česku se zpětně měnil územní plán

Místo zeleně zástavba: Poprvé v Česku se zpětně měnil územní plán

Holečkova vila se může změnit v legální stavbu

Zastupitel Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice) varoval, že tím vzniká precedens pro objekty postavené načerno. Uvedl také, že podnikatelova právní zástupkyně odvedla dobrou práci, když přesvědčila většinu zastupitelů. Dlouhodobě totiž byli proti změně územního plánu. „Hlasujeme pro ohnutí územního plánu, já ho určitě ohýbat nebudu,“ řekl Bílek.

Dům poblíž centra města byl pořízen za několik milionů korun. Podnikatel však dodnes na vilu nevlastní platné stavební povolení. Úřady na něj začaly doléhat už v roce 2010 a několikrát pohrozily, že vilu bude muset zbourat. Před dvěma lety dokonce tuto variantu nařídil i krajský soud v Hradci Králové. Holeček sice obratem poslal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ten se ale taktéž postavil za demolici.

Už v loňském roce se však právní tahanice začala přelévat ve prospěch Holečka – to když zastupitelé rozhodli, že změnu územního plánu pořídí. Exekuční řízení proto stavební úřad zastavil. Změnu Holeček uhradil architektonickému ateliéru, který si město najalo. 

„Chci se omluvit městu Pardubice za problémy, které s kauzou vznikly,“ uvedla Holečkova právní zástupkyně Sylvie Georgievová. Dodala také, že stavba je legálně oplocená a má všechny smlouvy s Povodím Labe. Podnikatel podle ní směnil tento pozemek za jiný a umožnil tím postavit protipovodňová opatření za 200 milionů korun.