Vnitro chce dotace na nové vozy hasičů, včetně dobrovolníků

Pardubice - Dobrovolní hasiči budou v příštích letech dostávat modernější vybavení. Dohodla se na tom Asociace krajů s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který zároveň žádá Evropskou unii o tři miliardy korun na hasičskou techniku. Modernizace hasičských sborů by mohla začít už příští rok a půjde o nejvýraznější změny za poslední čtvrtstoletí.

S pomocí evropských peněz chce vnitro nakoupit například specializované vozy. „V současné době obhajujeme u Evropské komise projekt zhruba za tři miliardy korun, jehož součástí je i obměna techniky. Budu muset odletět v nejbližších dnech do Bruselu, abychom ještě vysvětlili některá bílá místa,“ uvedl Chovanec. Další peníze podle něj závisejí na možnostech rozpočtu policie a hasičů v příštím roce.

Obměna techniky je podle krajů důležitá především proto, že zasahují při mimořádných událostech – typicky povodních. „Lidé platí daně a za to očekávají, že stát se o ně postará právě v době jakékoliv mimořádné situace. Pak neřeší, jestli jim pomáhají profesionálové nebo dobrovolníci,“ zmiňuje šéf Asociace krajů Michal Hašek.

Právě dobrovolníci by měli ideálně mnohem více financováni právě z evropských fondů. „Tam je velká mezera. My se budeme v rámci plánovacího období snažit, aby ta možnost byla,“ dodal Chovanec. O dotaci bude ministr jednat v Bruselu už v červnu. Dobrovolní hasiči by měli dostat mimo peněz i část současného vybavení profesionálů, od vozů, přes pily až po dýchací přístroje. Má to být největší modernizace hasičského vybavení za posledních 25 let.