S kauzou Opencard nebude radit topenářská firma, Praha zakázku zrušila

Praha – Praha zrušila zakázku za 800 tisíc na poradenství při řešení problémů s kauzou Opencard. Rada si totiž nebyla jistá kvalifikovaností firmy. Už dřív se objevily informace o tom, že vybraná firma se nezabývá poradenstvím, ale topenářstvím. O zrušení zakázky rozhodla rada na mimořádném jednání svolaném na žádost primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Zakázku připravoval radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09) - tomu se rada neúspěšně pokusila odebrat kompetence týkající se opencard. Jednání bylo nakonec přerušeno do zítřka, kdy by se měla rada k opencard vrátit.

Zakázku na poradenství schválila rada hlavního města před několika dny. Pak se ale strhla mediální přestřelka mezi TOP 09 a opoziční ODS, když se ukázalo, že se firma EZ Elmont věnuje elektrikářství a topenářství: „Nejsme přesvědčeni o erudovanosti firmy,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Stejná firma už přitom městu v rámci opencard zpracovala analýzu za 120 tisíc korun.

Problémy kolem opencard už několik týdnů hýbou děním na radnici. Praha chtěla od firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit autorská práva k opencard a problematický projekt provozovat sama. V posledních dnech ale situace eskalovala. Firma údajně požádala skoro o 500 milionů korun, což je podle města nepřijatelné. EMS ale tvrdí, že v nabídce uvedla částku 370 milionů korun, kterou považuje za adekvátní. V úterý navíc přišla s novou variantou, podle níž by Praha zaplatila jen 85 milionů, zbylé peníze by do opencard za příslib budoucího zisku nalili soukromí investoři.   

Město tuto nabídku zváží, tlačí ho ale čas. V polovině června totiž končí smlouva s EMS, nová dohoda není a není ani jasné, co po tomto datu nastane. Patrně nebude možné vydávat nové karty opencard. EMS navíc tvrdí, že nemůže garantovat funkčnost systému. Praha proto chystá krizové řešení. Do dvou týdnů od pokynu rady může začít vydávat papírové jízdenky a kupony. Dostali by je pouze noví zákazníci nebo ti, kterým skončí platnost opencard.   

České dráhy nabídly pomoc s In Kartou

Řešení problému nabídly i České dráhy. Vedení státního dopravce obeslalo radní s nabídkou, že část aplikací opencard spojených s přepravou by mohla převzít zákaznická karta (In Karta) Českých drah. „Alespoň ti cestující, kteří jsou pravidelnými zákazníky ČD, by nemuseli přecházet na papírové kupony,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík. Podle něj už o této možnosti dopravce jednal se zástupci pražského dopravního podniku.

Vedení města totiž několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS. Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.