Po úniku chemikálie v Chrudimi lidé kritizují varování z rozhlasu

Chrudim – Způsob, jakým v sobotu upozornila radnice na kritickou situaci, kritizují občané Chrudimi. Informace z městského rozhlasu o úniku chemikálie z továrny Penta byla podle nich špatně srozumitelná a především přišla pozdě. Radnice upozornila, že již několik let je k dispozici aplikace pro mobilní telefony, která o kritických situacích ve městě informuje – ta by podle vedení města lidem posloužila lépe než vyčkávání na rozhlas, kdyby si ji ovšem byli včas pořídili.

Video Chrudimští si stěžují na nesrozumitelné varování
video

Chrudimští si stěžují na nesrozumitelné varování

Nad Chrudimí se v sobotu večer vznášel žlutý mrak – chemikálie, která unikla z firmy u města. Potom odletěl ke Slatiňanům. Lidé si ale stěžují, že se od radnice řádně nedozvěděli, co se děje – rozhodně ne ti, kteří spoléhají na městský rozhlas. „Spíš jako když to tam šumí,“ popsal, co slyšel z amplionu, obyvatel Chrudimi Pavel Novotný. Na radnici se snesla kritika jak kvůli srozumitelnosti hlášení, tak i kvůli jeho načasování. Starosta Petr Řezníček (SNK-ED) ale odmítl, že by občany neupozornil na únik chemikálie včas.

Lidé by podle vedení města ale udělali dobře, kdyby si stáhli aplikaci pro mobilní telefony, na kterou v případě nouze přicházejí zprávy z radnice. Ta je k dispozici od roku 2007, ale dosud o ni byl minimální zájem. Sobotní únik zájem o aplikace částečně zvýšil. „V čase neděle až pondělí přibylo zhruba 120 zájemců,“ uvedl starosta Chrudimi, která však má přes 20 tisíc obyvatel. Celkem má zájem o výstražné zprávy kolem tisíce lidí.

Samotným únikem se zabýval Pardubický kraj, jeho zástupci zjišťovali, jak 300 litrů chemikálie uniklo. „Šlo o technickou závadu na uzávěru jednoho z barelů,“ shrnul hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Do teď se na stránkách města zaregistrovalo 1 078 odběratelů varovných sms zpráv a počet dál roste. Mezitím, kdy únik chemikálií zvýšil zájem o tuto aplikaci, odborníci zjišťovali, proč odhadem 300 litrů chemikálie uniklo. Havárii vyšetřuje také policie, ta má za úkol zjistit, zda případně na úniku chemikálie nese vinu konkrétní člověk.