Za devastaci měšťanského domu U Tří andělů může stavební úřad, tvrdí Křeček

Brno - Stavební úřad Prahy 1 umožnil devastaci měšťanského domu U Tří andělů na pražských Hradčanech. Tvrdí to zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Objekt je součástí památkové rezervace zapsané na seznam památek UNESCO. Úřad prý vydal nezákonné rozhodnutí, které umožnilo přestavbu objektu.

Stavební úřad povolil vlastníkovi domu takzvané nutné zabezpečovací práce. Podle zákona mělo jít o práce, které mají zamezit poškození památky, jež je v havarijním stavu. Jenže místo nutných zabezpečovacích prací se pustil majitel měšťanského domu U Tří andělů do rozsáhlých stavebních úprav. Byl například odstraněn historický štít domu a nahrazen sedlovou střechou a budova má novou dostavbu ve dvoře.

Magistrát hlavního města Prahy sice rozhodnutí stavebního úřadu zrušil a ministerstvo pro místní rozvoj rozhodnutí magistrátu potvrdilo, majitel domu však mezitím budovu značně přestavěl. Vedení stavebního úřadu v minulosti tvrdilo, že zabezpečovací práce muselo schválit, jinak by dům spadl. „Případ se nám jeví jako jedno z nejvážnějších pochybení, kterého se úřad dopustil,“ reaguje zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Měšťanský dům U Tří andělů
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Podle Křečka měl stavební úřad, poté co bylo jeho nezákonné rozhodnutí zrušeno, vyzvat stavebníka k zastavení prací na stavbě. Současně měl úřad zahájit řízení o odstranění všech nepovolených stavebních úprav a zahájit řízení o pokutě. „Stavební úřad Úřadu městské části Praha 1 je však dlouhodobě nečinný a toleruje současný protiprávní stav, kterým navíc došlo k rozsáhlému poničení kulturní památky,“ píše Křeček v prohlášení. Zástupce ombudsmanky proto upozorní na nečinnost stavebního úřadu pražský magistrát.