Praze 1 vadí noční kluby. Chce, aby zavíraly ve dvě ráno

Praha - Rušení nočního klidu v centru chce Praha 1 omezit ve vybraných ulicích stanovením zavírací doby nočních klubů a barů nejpozději na druhou hodinu ranní. Provozovatelé by si ale mohli zažádat o výjimku, která jim povolí delší otevírací dobu, pokud budou schopni zajistit pořádek i před podnikem. Návrh vyhlášky schválila rada městské části a 16. září se jí bude zabývat zastupitelstvo, poté ji předá ke schválení magistrátu.

„V okolí těchto provozoven dochází k dlouhodobému, opakovanému a stupňujícímu se rušení nočního klidu ze strany návštěvníků těchto zařízení,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD), který návrh předložil.

Vyhláška by se měla týkat ulic, ve kterých už platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti, tedy Dlouhé, Dušní, Jakubské, Kozí, Malé Štupartské, Masné, Michalské, Rybné a V Kolkovně. Podle Solila ale současná vyhláška k řešení situace nestačí. Omezení otevírací doby by se v oblasti dotklo asi 30 až 40 podniků.

Možnost regulace otevíracích hodin hostinských zařízení vyplývá ze závěru Ústavního soudu, který souhlasí, že prodejem a konzumací alkoholu v těchto podnicích se vytvářejí podmínky pro rušení nočního klidu na veřejných prostranstvích.

Pokud bude vyhláška schválená, bude stále možné požádat o výjimku z její působnosti. Podmínkou bude prokázat, že je provozovatel schopen zajistil dodržování nočního klidu v podniku i v jeho okolí.

Návrh na vydání této vyhlášky projedná zastupitelstvo městské části Praha 1 na zasedání 16. září. „My tuto vyhlášku postoupíme na magistrát, tam s tím musí naložit podle zákona, takže připravit k projednání,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Městské vyhlášky může vydávat či upravovat pouze zastupitelstvo hlavního města. Radnice mají jen poradní hlas, samy vydávat vyhlášky nesmějí.