Rusové opouštějí Karlovy Vary, mají ale problém prodat své byty

Karlovy Vary - Rusové, ale i ostatní cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu opouštějí Karlovy Vary. Nejvíce to pociťují realitní kanceláře, stěžují si ale i restauratéři. Důvodem je podle obchodníků přísná vízová politika Česka a nejistota související s konfliktem na Ukrajině.

Například v realitní kanceláři Alexandra Mizjuka se snaží byty prodat víc než sto rusky mluvících klientů. Zájem je minimální, a tak i ceny honosných bytů a domů na dobrých adresách letí dolů. Mizjuk v Karlových Varech obchoduje s nemovitostmi už osm let, ovšem tak špatný rok jako letos nepamatuje. Podle něj se lidé bojí dalšího vývoje a toho, že nebudou moct do Evropy vůbec jezdit.

Některé společnosti přitom prodávají luxusní byty v centru Karlových Varů i déle než pět let. Obchodníci teď proto mluví o statisícových slevách.

Odliv Rusů vnímají i majitelé luxusních butiků. Stejně jako restauratéři mluví o výrazných propadech tržeb, někdy až o polovinu. „Zaznamenáváme pokles okolo pěti až sedmi procent,“ přibližuje ředitelka Infocentra Karlovy Vary Jitka Štěpánková.

Video Události v regionech: V Karlových Varech ubývá Rusů
video

Události v regionech: V Karlových Varech ubývá Rusů

Ivan Žikeš, realitní analytik

„Myslím si, že to je čím dál tím horší. Zejména pro ruské turisty Karlovy Vary ztratily půvab.“


Obchodníci za problémem vidí konflikt na Ukrajině a komplikované získávání víz. Ministerstvo zahraničí zatím žádné razantní změny v jejich vydávání pro Rusy nechystá. Podle ministerstva zahraničí i zastupitelské úřady v posledních měsících hlásí pokles zájmu o víza, a to ze strany rusky mluvících turistů. 

Méně ruských turistů létá i do Pardubic

Trend dokresluje i menší počet letů z Ruska. Zatímco například pardubické letiště ještě loni hlásilo rekordní počet odbavených ruských turistů, od letošního května jich ubylo o 15 procent. A stejný propad postihl i letiště v Karlových Varech.

Jenže pro pardubické letiště je to problém, chystá totiž stavbu nového terminálu za víc než 200 milionů korun. V posledních letech letiště překonávalo jeden rekord za druhým. Ještě loni přepravilo 185 tisíc cestujících. Úbytek ruských klientů teď letiště kompenzuje tím, že nabízí lety do Ruska českým cestujícím.