Úřad ministra Richarda Brabce shledal výstavbu lanovky za odporující evropskému systému ochrany přírody Natura 2000, ptačí oblasti Šumavy i zákonu o ochraně přírody a krajiny. Resort posuzoval záměr stavby dva roky.
Lanovka nedaleko jihočeské obce Nová Pec by měla propojit českou stranu s lyžařským areálem Hochficht v Rakousku. O plánu „Propojení Klápa-Hraničník“ se mluví už několik let. Stavbu, která by zasahovala do Národního parku Šumava, ale kritizují ekologové i část vědecké obce. Mezi vrcholy Smrčina a Hraničník se nachází jedna z nejzachovalejších oblastí na jihovýchodní Šumavě se vzácnými lesními ekosystémy. Ekologové se už dříve obávali, aby se i přes nesouhlasné stanovisko EIA kraj nesnažil stavbu protlačit jako veřejný zájem. Lanovku už totiž takto označil v zásadách územního rozvoje kraje.
„Pro nesouhlasné stanovisko byly rozhodující významné negativní vlivy na celistvost i předměty ochrany lokalit soustavy Natura 2000,“ komentovala rozhodnutí mluvčí resortu Petra Roubíčková. Posudek uvádí, že lanovka a s ní související pohyb lidí má negativní vliv na celistvost vyhlášené Ptačí oblasti Šumava a Evropsky významné lokality Šumava.
Ohroženy by byly například smíšené lesy - bučiny, populace tetřeva hlušce i rysa ostrovida. Nejen jeho chrání také Rakousko, které se k výstavbě vyjádřilo rovněž negativně. Mírně by podle dokumentu lanovka působila například na čápa černého nebo datlíka tříprstého.
Projekt lanové dráhy s dolním terminálem na Klápě a horním na Hraničníku počítá se čtyřmi různými podobami, dvě z nich obsahují pomocnou sjezdovku. Lanovka má měřit 2 710 metrů a za hodinu přepravit až 2 700 lidí. Odjezdová, evakuační a téměř tříkilometrová sjezdovka by zaujímala plochu 8,6 hektaru.